نصب پارکت لمینت چوبی

نصب-پارکت-لمینت

نحوه ی نصب کفپوش پارکت لمینت

در این مقاله تمامی تلاش خود را انجام داده ایم تا شما را با چگونگی نصب پارکت لمینت چوبی آشنا کنیم.

مرحله 1 : آماده کردن پارکت لمینت ها برای نصب

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی

حذف زبانه ها

قبل از شروع نصب، تخته ها را بازبینی کنید. برای ردیف اول در کنار دیواری صاف، با استفاده از یک اره رومیزی، زبانه اتصالات طول و عرض اولین تخته را از بین ببرید.

مرحله 2 : بررسی ناهمواری های دیوار برای نصب پارکت لمینت

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی

یافتن ناهماهنگی ها و برش

در دیوارهای ناصاف، انحنای قسمت زبانه دار تخته را با استفاده از یک پرگار بیابید و به وسیله اره عمود بر آنها را از بین ببرید.

مرحله 3 : شروع نصب پارکت لمینت

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی

ردیف اول را بچینید

سرهم کردن ردیف اول را با چیدن قطعاتی که در سمت دیوار زبانه ندارند، شروع کنید. زبانه انتهایی یک قطعه را وارد شیار انتهایی قطعه بعد کنید و به سمت پایین بچرخانید تا سرهم شود. تخته‌ ها را تنظیم کرده و اتصالات را محکم کنید.

مرحله 4 : فضای بین پارکت لمینت ها و دیوار

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی

ایجاد فضایی برای توسعه

با استفاده از جدا کننده چوبی، فضایی به اندازه 1 سانتی متر برای انبساط در همه طرف فراهم کنید. توجه کنید: قسمت ضخیم هردو جداکننده 1 سانتی متر باشد.

مرحله 5 : اندازه گیری و برش پارکت لمینت ها

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی

برش لمینت های ردیف دیگر

با استفاده از یک اره رومیزی تخته ها را حداقل با طول 20 سانتی متر ببرید. چیدن ردیف جدید را با استفاده از قطعات بریده شده برای ردیف قبلی شروع کنید و مطمئن شوید که در پایان ردیف فاصله 30 سانتی متری داشته باشید.

مرحله 6 : ادامه نصب پارکت لمینت

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی

ردیف دوم نصب پارکت لمینت را تکمیل کنید

 زبانه تخته ردیف دوم را در شیار تخته ردیف اول قرار دهید به طوری که در زاویه مناسبی از یکدیگر قرار گیرند. سپس پارکت لمینت ها را جوری حرکت دهید که در هم چفت شوند (تصویر ۱). برای تخته بعدی، ابتدا عرض تخته را وصل کنید (تصویر ۲). زمانی که تخته به سمت پایین چرخانده می‌شود، شکافی در اتصالات کناری خواهید دید. لبه‌ های بیرونی تخته را تقریبا 2.5 سانتی متر بالا ببرید. در همان زمان که این زاویه را حفظ می کنید، تخته را فشار دهید تا لبه‌های کفپوش پارکت لمینت به هم متصل شوند. سپس لمینت ها را جوری حرکت دهید که در هم چفت شوند (تصویر ۳). مراحل قبلی را برای تکمیل نصب پارکت لمینت ها تکرار کنید.

نکته ویژه:

برای ثابت نگه داشتن پارکت لمینت های نصب‌ شده در محل نصب، تراز را در انتهای ردیفی که در حال نصبش هستید، قرار دهید.

مرحله 7 : محکم کردن پارکت لمینت ها

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی

این روش جایگزین را امتحان کنید

زبانه ‌ها را در شیارهای طول و عرض تخته‌ها قرار دهید. ابتدا قسمت طول را با قرار دادن یک بلوک ضربه گیر به فاصله از هر دو انتها نصب کنید. تا زمانی که اتصالات چفت شوند، به آرامی در طول آن ضربه بزنید. سپس, با استفاده از بلوک ضربه گیر در یک موقعیت محکم شده، به انتهای آن ضربه بزنید.

توصیه ویژه:

استفاده از نیروی بیش از حد ممکن است به زبانه ها آسیب وارد کند.

مرحله 8 : فاصله ها را چک کنید

نصب پارکت لمینت چوبی

بررسی شکاف های پارکت لمینت

از یک متر استفاده کنید تا مطمئن شوید که فاصله از دیوار 1 سانتی متری باشد (بعد از متصل شدن پارکت لمینت ها).

مرحله 9 : نصب ردیف آخر پارکت لمینت ها

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب لمینت چوبی

ردیف آخر را نصب کنید

لمینت ای را که می خواهید به ردیف دوم متصل کنید با ردیف آخر هم تراز کنید. با استفاده از یک تخته با عرض کامل به عنوان جدا کننده، کجی و انحنای دیوار را پیدا کرده و پارکت لمینت را به اندازه مناسب ببرید. زبانه طول تخته را هم تراز با اتصالات پایین لمینت نصب کنید. به طور موازی در امتداد طول لمینت کار کنید، و با استفاده از میله کشش و چکش لاستیکی به آرامی به آن ضربه بزنید. بعد از ضربه زدن به قسمت طول لمینت و چفت شدن زبانه، با استفاده از بلوک ضربه گیر، زبانه های قسمت عرضی لمینت را نیز چفت کنید. همه جدا کننده ها را بردارید.

مرحله 10 : درزهای پارکت لمینت و دیوار را بپوشانید

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت چوبی

اعمال درزگیر

از درزگیری با جنس 100 درصد سیلیکون و انعطاف پذیر برای درزگیری تمام محیط و ایجاد سطحی ضد آب استفاده کنید. اگر سطح ضد آب را برای پارکت لمینت های خود به خوبی و با کیفیت ایجاد نکنید شکی نداشته باشید که دیر یا زود به تعمیر پارکت باد کرده نیاز خواهید داشت.

چگونه کار نصب پارکت لمینت را به پایان برسانیم

متخصصان تعمیر و ساخت وسایل در منزل (ساخت کتابخانه چوبی در منزل شاید مورد توجه شما قرار گیرد)، نحوه نصب کفپوش لمینت را برای رسیدن به نتیجه ای دلنشین برای ما بازگو می کنند.

مرحله 1 : اندازه گیری لوله

نصب پارکت لمینت چوبی

سطح را اندازه گیری کنید

اگر یک لوله رادیاتور و یا هر مانع دیگری وجود داشته باشد که قابل جابجایی نیست، بسته به جایی که هست،  سطح را از روی لوله اندازه‌ گیری کنید 

هدف این است که دو تخته با هم داشته باشید و سوراخ را در میان دو تخته ایجاد کنید. زمانی که ابعاد اولین تخته و سپس تخته بعدی را بدست آوردید، فاصله از دیوار را اندازه‌ گیری کنید و در هر دو طرف مانع علامت گذاری کنید.

مرحله 2 : بوجود آوردن سوراخ بر روی پارکت لمینت

نصب پارکت لمینت چوبی

ایجاد حفره روی لمینت

با استفاده از اره استوانه ای در ابعاد مناسب، در میان دو تخته حفره ای ایجاد کنید.

مرحله 3 : پوشاندن فضاها

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت چوبی

پر کردن فضای خالی

پس از برش تخته ها، می‌توانید از قطعات کوچکتر برای پر کردن فضای خالی اطراف مانع استفاده کنید. از چسب اکریلیک پلاستیکی برای پر کردن شکاف اطراف حفره استفاده کنید.

مرحله 4 : برش زدن پارکت لمینت ها

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب لمینت چوبی

برش تخته ها

زبانه لمینت هایی که نزدیک دیوار هستند را ببرید و در همان حال که به دنبال ایجاد ظاهری طبیعی هستید، پارکت لمینت ها را برای تکمیل کردن ردیف‌ ببرید.

نکته:  لمینت ها را به صورت تصادفی از بسته‌های مختلفی که تهیه کرده اید انتخاب کنید. چیدمان تخته ها به این صورت، الگویی تصادفی در کف ایجاد کرده و باعث می‌شود که کفپوش طبیعی‌ تر به نظر برسد. اگر لازم است برای محکم کردن پارکت لمینت ها به آنها ضربه بزنید، همیشه از بلوک ضربه گیر استفاده کنید و به آرامی ضربه بزنید تا به تخته ها آسیبی وارد نشود.

مرحله 5 : نصب پارکت لمینت ها در گوشه

نصب پارکت لمینت چوبی

نصب لمینت در گوشه ها

هنگام نصب پارکت لمینت ها در یک گوشه, اره عمود بر بهترین ابزار برای این کار است. فقط قطعات اطراف گوشه‌ها را با استفاده از بلوک ضربه گیر نصب کنید.برای نصب لمینت اطراف دریچه کف، سرپوش آن را بدون آسیب زدن به آن بردارید. اگر به آن آسیب وارد کنید، می‌توانید سرپوش دیگری بخرید، اما بهتر است با آنچه که دارید کار کنید. سپس می توانید دریچه را به دیوار منتقل کنید. اگر آسیبی به پارکت لمینت ها وارد آید شما نیازمند تعمیر پارکت لمینت خواهید بود.

مرحله 6 : نصب دریچه های حرارتی

نصب پارکت لمینت چوبی

نصب مجدد دریچه های حرارتی

ردیف نهایی پارکت لمینت ها با استفاده از میله کشش نصب‌ کرده و سپس می‌توانید دریچه های حرارتی را نصب کنید. آن‌ها کمی بالاتر از قبل قرار میگیرند اما مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

مرحله 7 : قرنیزها

نصب پارکت لمینت چوبی
نصب پارکت چوبی
نصب پارکت لمینت چوبی
نصب لمینت چوبی

انتخاب قرنیز

دو نوع قرنیز داریم: نوع اول (تصویر اول) قرنیز T شکل است که زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که تمامی سطوح ارتفاع یکسانی داشته باشند. نوع دوم (تصویر دوم) زمانی بکار می رود که یک سطح از سایر سطوح پایین تر باشد.

مرحله 8 : نصب قرنیز

نصب قرنیزها

قرنیز ها را در جای مناسب خود نصب کنید. روی آنها علامت گذاری کنید تا محل نصب آنها مشخص باشد و به آسانی در جای خود نصب شود.

منبع : https://www.diynetwork.com