تعمیر پارکت چوبی

تعمیر پارکت چوبی

تعمیر پارکت چوبی کف زمین چگونه انجام می‌گیرد؟

اصطلاح “پارکت” به معنی موزاییک ساخته شده از قطعات چوبی است. هنگامی‌که در رابطه با کف زمین استفاده می‌شود، معمولا به کاشی‌هایی که از قطعه‌های کوچکی از تخته‌ی چوب تشکیل می شوند گفته می‌شود. کفپوش‌ها در مقابل آسیب‌هایی مثل رطوبت، نور خورشید، دماهای شدید و غیره مقاوم هستند، اما تعمیر پارکت چوبی آسیب‌دیده بسیار متفاوت است. شما اغلب مجبور به چسب زدن به تخته‌های چسبنده می‌شوید.

جایگزینی

اولین گام در تعمیر پارکت چوبی کف اتاق این است که تمام کاشی‌ها را با اهرم بردارید و دوباره آن‌ها را بچسبانید. توصیه می‌شود تعداد قطعه‌ای که حذف کرده‌اید را به خاطر داشته باشید و شماره را در فضایی که از آن گرفته‌اید بنویسید. پشت تخته‌ها با چسب خشک شده پوشیده شده است که قبل از بازنشانی آن ها باید حذف شود. خراشیدن چسب ها از پشت تخته ها کار خسته کننده‌ای است. چسب چوب یا چسب پارکت یا چسب ساختمانی را با یک چاقو به محل بچسبانید. شکافی وجود خواهد داشت، زیرا چوب احتمالا در طول سال‌ها تا حدودی ترک برداشته است.

تعمیر پارکت چوبی

پر کردن شکاف های چوب

شکاف ها در پارکت کف زمین گسترده تر از یک تخته هستند، به این دلیل که برای تعمیر‍‍ پارکت چوبی تعداد بسیار زیادی چوب وجود دارد. پر کردن هر یک از شکاف‌ها طول می‌کشد، اما خوشبختانه، لازم نیست. هنگامی‌که تمام لایه‌های شل را به هم چسبانده اید، می‌توانید به راحتی تمام کف را با استفاده از یک شناور لاستیکی پر کنید. پرکننده لاتکس، که به یک قاعده ریز تبدیل شده است، بهترین کار را می‌کند و شناور، کنترل آن‌را آسان می‌کند. هنگامی‌که زمین را سمباده می‌کنید، پرکننده اضافی از بین می‌رود.

تعمیر پارکت چوبی

رنگ آمیزی

تفاوت رنگ آمیزی و اتمام یک کفپوش پارکت چندان زیاد نیست و همین‌کار را با کف کفپوش انجام می‌دهد. رنگ را با یک پارچه پخش می‌کنید و بعد از نفوذ کامل، آن‌را با یک پارچه‌ی دیگر پاک کنید. شما می‌توانید با استفاده از پد یا قلم مو آنرا گسترش دهید، اما اپلیکاتور فوم با لوله مقعد بهتر است. این سطوح را به طور یکنواخت، بدون رگه‌ها، حباب‌ها یا علامت‌های قلم مو گسترش می‌دهد. بیشتر کف‌ها نیاز به سه روکش دارند و شما باید با یک بافر و یک دستگاه سمباده پس از روکش های اول و دوم برای گرفتن بهترین نتیجه نهایی روکش سوم را نیز انجام دهید.

تعمیر پارکت چوبی

مراحل آسان برای تعمیر پارکت چوبی و بازیابی کفپوش ها

هر بلوک گم شده، آسیب‌دیده یا سست را بررسی کنید.

اگر بلوک‌ها به طور فزاینده‌ای روی زمین قرار نگرفتند، تمام کف را چک کنید، هنگامی‌که شما بر روی چوب راه می‌روید متوجه صدای توخالی بودن چوب می‌شوید. حتی اگر کف را به وضوح بلوک‌های از دست رفته برای اضافه کردن حرارت مرکزی و یا کارهای دیگر مثل لوله کشی ساختمان  بررسی کنید.

لینک پیشنهادی نوین خانه : تعمیر پارکت باد کرده

از آنجایی که اکثر پارکت‌های اصلی دارای زبانه کوچک و شیارهای کوچک برای قفل کردن آن‌ها هستند، شما نیاز به مراقبت از حذف بلوک های شل و آسیب دیده دارید شما نمی‌خواهید بلوک های اتصال را بطور ناخوشایند  از جا بکنید. بلوک‌های از دست‌رفته ممکن است از یک اتاق دیگر که شما برنامه‌ریزی نکردید بازگردانده شوند ( هر اتاق یا اطراف اتاق را امتحان کنید شگفت‌زده خواهید شد که اغلب پارکت کف آن نصب شده است!) یا در خانه های بازسازی شده توجه داشته باشید قبل از اینکه شما بدنبال جایگزین قطعه باشید اندازه دقیق بلوک‌های موجود، انواع مختلف چوب بلوک در اندازه‌گیری های امپریال در اطراف آن مهم است. همچنین مطمئن شوید که بلوک های بازیافت شده‌ای که شما پیدا می‌کنید از یک منبع مشابه برای جلوگیری از انواع مختلف چوب و یا رنگ‌های پایان یافته در طبقه بازسازی شده شما هستند.

تعمیر پارکت چوبی

بلوک ها و زیر کف را تمییز کنید

پارکت های قدیمی به طور معمول با قیر ( قیر سیاه) که یک چسب غیر مجاز است چسبانده می‌شدند در تعمیر پارکت چوبی تا حد ممکن بهتر است چیزی از قیر باقی نماند. سنگزنی، خراشیدن، صیقل دادن (استفاده از سمباده های کاغذی!) یا غوطه‌ورکردن آن‌ها در روغن نارگیل (همیشه در کار با مواد شیمیایی مراقب باشید، پوشیدن دستکش و حفاظت از چهره بسیار مهم است؛ فراموش نکنید!) باعث بیشتر حفظ شدن پارکت ها می‌شود. قرار دادن بلوک‌ها در یک فریزر در ابتدا باعث می‌شود که برش زدن آن آسان‌تر شود و قیر بسیار شکننده شود. اطمینان حاصل کنید که قیر از همه شیارها حذف شده است.

کفپوش (بتنی یا ورق) نیز باید از گودال‌های قدیمی قیر و از لایه های باقی مانده ضخیم‌تر باشد.

هرگونه باقیمانده‌ی قیر، زمان اتصال چسب مدرن را که برای نصب بلوک‌ها استفاده می‌کنید، تحت تاثیر قرار می‌دهد. به طور معمول بعد از تعمیر پارکت چوبی بین 6 تا 8 ساعت طول می‌کشد تا چسب خودش را بگیر و خشک شود، باقی‌مانده قیر می‌تواند ممکن است این زمان را به 14 یا حتی بیش از 72 ساعت افزایش دهد!

تعمیر پارکت چوبی

تعمیر پارکت چوبی کف زمین چگونه انجام می‌گیرد؟