تعمیر قفل درب چوبی

تعمیر قفل درب چوبی

چگونگی تعمیر قفل درب چوبی و سخت افزار درب

توصیه‌ی کارشناسان در مورد چگونگی تعمیر قفل درب چوبی و مشکلات رایج با قفل دستگیره درب و قلاب های قفل، مانند قفل درب گیر کرده یا یخ زده، قفل هایی که چفت می‌شوند، و کلید های گیر کرده در قفل.

بسیاری از مسائل مربوط به درب و تعمیر قفل درب چوبی را می‌توان قبل از اینکه مشکل آن‌ها خیلی جدی شود اصلاح کرد تا مجموعه‌ی قفل‌ها دچار مشکل نشود. اغلب یک مونتاژ خرابی یا مکانیزم قفل باعث مشکل می‌شود. در اینجا ما به تعمیرات برای مجموعه قفل‌ها و دستگیره‌ها نگاه می‌کنیم.

مکانیزم قفل ممکن است به سادگی کار نکند زیرا قفل کثیف یا خشک است و باید با گرافیت روغن‌کاری شود (از هر نوع روغن استفاده نکنید زیرا این عمل باعث سفت شدن قفل می‌شود). اگر چفت قفل درب نامناسب است ممکن است نتیجه سوار کردن ضعیف درب باشد.

تعمیر قفل درب چوبی

برای مشکلات جدی قفل و تعمیر قفل درب چوبی، معمولا بهتر است با یک قفل‌ساز تماس بگیرید یا قفل را به طور کامل جایگزین کنید. بیشتر قفل درب های داخلی برای جایگزینی نسبتا ارزان هستند؛ در واقع نیازی نیست دستگیره درب داخلی و یا قفل، حرفه ای تعمیرشود مگر اینکه مشکل خاصی باشد.

از سوی دیگر، قفل های خارجی و قفل های چوبی می تواند بسیار گران باشد. اگر شما نیاز به راه حل برای حل مشکلات با دستگیره درب های با کیفیت بالا و یا مجموعه قفل ها دارید، عوض کردن سخت افزار معمولا ارزان‌تر از تعمیر قفل است.

تعمیر قفل درب چوبی

اگر قفل بدرستی چفت نشود چه باید کرد؟

برای تعمیر قفل درب چوبی هنگامی‌که یک قفل به موقعیت درب نمی‌خورد، معمولا این بدان معنی است که قفل و صفحه اعتصاب با یکدیگر هماهنگی ندارند. پیچ های لولا را تکان دهید و سپس سعی کنید با ضربه زدن به پیچ و مهره آن را کمی تغییر دهید. تعمیرات از تنظیم لرزش جزئی به تغییر موقعیت درب محاسبه می‌شود.

اگر قفل چفت نشد، به آرامی درب را تماشا کنید تا ببیند چطور پیچ چفت درب با صفحه اعتصاب مطابقت دارد. پیچ ممکن است در بالا، پایین و یا در یک طرف صفحه اعتصاب قرار گیرد. (شکاف‌ها در صفحه اعتصاب نشان می‌دهد که هم تراز نشده است.) همچنین ممکن است چفت  درب تکان خورده باشد و چفت دیگر به صفحه اعتصاب نرسد. وقتی مشکلی پیدا کردید، یکی از روش‌های نشان داده شده در اینجا را امتحان کنید.

تعمیر قفل درب چوبی

جایگزین کردن موقعیت اعتصاب صفحه معمولا شامل برداشتن چارچوب، پر کردن بخشی از بستر قدیمی و غیره می‌باشد. شما می‌توانید با قرار دادن اعتصاب درب قابل تنظیم، ناهماهنگی را حل کنید.

برای بیش از ۱.۸ سانتیمتری، برش اعتصاب را بردارید و در صورت لزوم باریکتر یا پایینتر بکشید. صفحه را جایگزین کنید، شکاف در بالا یا پایین را با بتونه چوب پر کنید و در انتها رنگ بزنید و روغن‌کاری کنید. پیشنهاد می کنم مقاله تعمیر درب چوبی را نیز مطالعه کنید.

ویدئو تعمیر قفل درب چوبی

اگر قفل به صفحه اعتصاب برسد، صفحه را بیرون بیاورید، یا یک صفحه اعتصاب دیگر را در بالای آن اضافه کنید (پیچ ها را برداشته و آنها را از طریق هر دو صفحه اجرا کنید). اگر هنوز چفت نمی‌شود، لولاهای درب را بیرون بکشید. به عنوان آخرین راه حل، لولاهای درب را بردارید و آن‌ها را برای تنظیم و یا رگلاژ موقعیت درب چوبی جابجا کنید.

تعمیر قفل درب چوبی

دستگیره درب لق و هرز

دستگیره های درب ممکن است با گذشت زمان از بین بروند. روش های سفت کردن آنها بستگی به نوع قفل درب دارد. شما می‌توانید قفل داخلی را مانند کشو بچرخانید:

  1. سوئیچ كننده را روی دستگیره درب کنترل كنید.
  2. دستگیره را در طرف دیگر درب نگه دارید و دستگیره‌ی شل را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا به راحتی جفت شود. سپس پیچ را بچرخانید تا احساس کنید که در مقابل طرف صاف دسته قرار دارد. دستگیره باید آزادانه باز شود.
  3. اگر این راه به تعمیر قفل درب چوبی کمک نمی‌کند، دستگیره را بردارید و دسته را چک کنید؛ اگر دسته کهنه شده  باشد، باید جایگزین شود. اگر کل مجموعه قفل پوسیده شده باشد بهتر است آن را به طور کامل جایگزین کنید.

یخ زدگی قفل درب

قفل های بیرونی ممکن است یخ بزنند، قفل های داخلی کثیف می‌شوند و قطعات داخلی کوچک در نهایت از بین می‌روند. قبل از خرید یک قفل جایگزین، برخی از راه حل‌های سریع را امتحان کنید:

بعضی از گرافیت‌ها را به سوراخ قفل بکشید، یا آن را با فشار دادن یک لوله یا گرد کردن آن بر روی کلید و سپس قفل، چند بار این عمل را تکرارکنید.

ضدعفونی کننده‌های قفل حاوی الکل و سایر مواد روان‌کننده‌ای هستند که به رسوبات کثیف و انسداد کمک می‌کنند.

تعمیر قفل درب چوبی

آخرین راه حل تعمیر قفل درب چوبی این است که قفل را به هم بچسبانید تا ببیند آیا چیزی خراب شده است یا خیر ممکن است بتوانید آن را مستقیما تنظیم کنید یا بخشی را بدون خرید قفل جدید جایگزین کنید.

تعمیر قفل درب چوبی

اگر کلید در قفل شکسته شده باشد

با استفاده از انبردست، سعی کنید کلید را مستقیما بردارید و بکشید. اگر حتی با دم باریک نتوانستید کلید را بیرون بکشید، یک تیغه‌ی ریش‌تراش را قطع کنید و با انگشت اشاره به سمت چپ، تیغ را به داخل کلید بچرخانید و سعی کنید بزور بکشید و کلید را بیرون بکشید. به عنوان آخرین راه حل، سیلندر را بردارید، سیم سفتی را در شکاف دندانه در پشت سیلندر قرار دهید و کلید را خارج کنید. یا سیلندر را به یک قفل‌ساز بدهید.

چگونگی تعمیر قفل درب چوبی و سخت افزار درب

منبع : houzz.com