انواع درب چوبی

انواع درب چوبی

انواع درب چوبی

درب یک مکانیزم در حال حرکت است که برای جلوگیری از دسترسی و ورود به فضای محصور شده مانند ساختمان، اتاق یا وسیله نقلیه امکان پذیر است. درب ها معمولا از یک یا دو پنل جامد، یا بدون پنجره تشکیل می شوند که با استفاده از لولا به صورت افقی می چرخند. این لولا ها به لبه ی درب متصل می شوند، اما درب هایی نیز وجود دارد که کشویی، چرخش و چرخش دارند. هدف اصلی درب کنترل دسترسی فیزیکی است.درب ها در جلوگیری از گسترش آتش سوزی و مانع ایجاد سر و صدای قابل توجه هستند. بسیاری از درها با مکانیزم های قفل مجهز به ورود به افراد خاص و جلوگیری از دیگران هستند.

انواع درب

دو نوع درب داخلی و بیرونی وجود دارد. در میان درب های داخلی و بیرونی ، گونه های مختلف نام های متفاوتی دارند. باتوجه به تکلنولوژی امروز از نظر قیمت درب ها به سه شکل ارزان، متوسط وبا کیفیت (گرانتر) وجود دارد. به عنوان مثال، درب ورودی اداره، درب  داخلی اتاق ها، درهای ویلا، درب مسجد و غیره به عنوان ورودی به یک مکان و  یا خروج از یک مکان استفاده می شود به عنوان یک در به حساب می آید.

 از نظر ساختار نیز درب ها شامل انواع مختلفی از جمله، انواع درب چوبی، انواع  درب های تزیینی ، درب های چند لایه، درب کامپوزیت، درب پنل و درب PwC و درب های آلمنیومی و … است.

انواع درب چوبی

درب چوبی

چوب مواد طبیعی، از منظر  زیبایی شناسی، چالش برانگیز است که می تواند در هر منطقه ای که در آن استفاده می شود، تفاوت ایجاد کند. نقطه مشترک درهای که می توان در بسیاری از سبک های مختلف استفاده کرد این است که همه آنها از چوب ساخته شده اند. بسیاری از این درهای چوبی به همراه  مواد دیگر مانند شیشه و فلز تزیین و طراحی  می شوند. ما در اینجا سعی در معرفی انواع درب چوبی  داریم.

انواع چوب مورد استفاده برای ساخت درب ها

تعداد زیادی از انواع چوب برای ساخت  درب های چوبی وجود دارد. بودجه و سلیقه  شما بر روی انتخاب نوع دربهایی میخواهید بخرید تاثیر میگذارد. در این مقاله، ما بر روی چوب ساج، چوب دودار، شیشام و سال چوب تمرکز خواهیم کرد و با توجه به استفاده و مشخصات آنها می پردازیم.

انواع درب چوبی

چوب درخت ساج(Teak Wood)

چوب  درخت ساچ از انواع معمولی چوب است. این چوب همه کاره است و می تواند به روش های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.از این چوب  می توانید برای هر دو درب داخلی و خارجی استفاده شود. چوب تیک می تواند یا قهوه ای یا سیاه و سفید باشد.

انواع درب چوبی

دودار وود(Deodar Wood)

این نوع از چوب قوی ترین نوع چوب است، اما کمتر چوب چوب ساج را وزن می کند. هنگام ساخت این نوع چوب، از بین رفتن و صاف کردن آن آسان تر است، اما برای و نقاشی مناسب نیست زیرا بعد از مدتی نفت را آزاد می کند.

انواع درب چوبی

شیشام(Shisham)

شیشام یک چوب سخت است. این چوب مطلوب است زیرا به قارچ و حملات مورچه مقاوم است. اگر با آب هم در تماس باشد ، در فرم باقی می ماند.

سالوود(Sal Wood)

چوب سالوود قوی تر و سنگین تر از انواع چوب است. همچنین مقاوم به قارچ و مورچه ها است. این نوع چوب معمولا برای تیرچه ها، فریم های درب، کف و پرتوها استفاده می شود.

انواع درب های چوبی با تفکیک پنل ها

درب های صاف در های ساده ای هستند که جدیدا در ساخت منازل از آنها استفاده می شود این درب ها از نظر قیمت  ارزان تراز بقیه درب ها می باشد  اما  اگر روکش خاصی بر روی این درها  اعمال شود ممکن است  هزینه  آن بالاتر باشد.

درب های چوبی ممکن است تک پنلی یا چند پنلی باشد.از درب های تک پنلی در سبک معمار تلفیقی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. درب های چند پنلی می تواند در سبک های دیگری از معماری داخلی مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع درب چوبی