ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپزخانه

تعمیر-خراش-کانتر-گرانیتی-آشپزخانه7

چگونه خراش های روی سطح سنگ گرانیتی آشپزخانه را پاک کنیم؟

ممکن است داشتن سنگ گرانیتی شیک و زیبا به عنوان بخش تزیینی و راحت در آشپزخانه تان لذت بخش باشد، اما با گذشت زمان ممکن است خراش‌ های بزرگی در سطح گرانیت ایجاد شود و ظاهر گرانیت شما را لکه‌ دار کند. بسته به شدت خراشی که سعی در برطرف کردن آن دارید، ممکن است برای جلوگیری از وخیم تر شدن این شرایط، نیاز به ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپرخانه و مشورت با متخصص ترمیم سنگ گرانیت داشته باشید.

ممکن است آموزش نصب سینک ظرفشویی به شما کمک کند.

روش اول ترمیم سنگ گرانیتی

ارزیابی شدت خراش

1. سطح سنگ گرانیتی را تمیز کنید

ترمیم خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه
ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپزخانه

سطح گرانیت خراشیده شده را بشویید. بسته به وضعیت سنگ گرانیتی، تنها ممکن است نیاز داشته باشید که سنگ خود را با آب‌ گرم و صابون تمیز کنید تا هر گونه کثیفی، دوده و یا بقایای آن‌ها را از بین ببرید. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا به صورت واضح تری سطح سنگ گرانیتی خراشیده شده را ببینید و بتوانید تصمیم بگیرید که تعمیر این سطح، کاری است که خودتان با اتکا به مهارت هایتان آن را انجام دهید و یا برای انجام آن به کمک فردی حرفه‌ای نیاز دارید.

 • برای ازبین بردن و پاک کردن هرگونه جرم در داخل خراش سنگ گرانیتی باید قبل از پاک کردن محلول پاک‌ کننده، سنگ خود را چند دقیقه ای با محلول خیس کنید.
 • دوده و سیاهی که درون خراش باقی می ماند را می‌توان با  ابزاری کوچک مانند خلال‌ دندان و یا اسفنجی پنبه‌ ای بیرون کشید. از محلول پاک کننده و ابزارهای دیگر برای پاک کردن کامل آلودگی استفاده کنید.
 • به خصوص برای قسمت چرب سنگ گرانیتی، نیاز است تلاش بیشتری انجام دهید. از استون استفاده کنید تا از چربی زدایی بهتری برخوردار شوید. دقت کنید که قبل از استفاده از استون برای جلوگیری از ایجاد بخارات مضر، تهویه مناسب در اتاق وجود داشته باشد.

2. بررسی خراش روی سنگ گرانیتی

ترمیم خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه
ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپزخانه

برای ترمیم خراش سنگ گرانیتی ناحیه خراشیده شده سنگ گرانیتی را بررسی کنید. رنگ گرانیت می تواند در دیدن خراش ها تاثیر داشته باشد ؛ خراش هایی با رنگ های روشن احتمالاً بیشتر از رنگ های تیره تر است. بهتر است خط کش یا متر داشته باشید تا اندازه و عمق خراش ها را دقیق تر ارزیابی کنید.

 • اگر خراشی که با آن سروکار دارید به نظر بسیار کوچک است، مقداری آب روی آن بمالید.اگر آب باعث  شود که خراش روی سنگ گرانیتی ناپدید شود، به احتمال زیاد می توانید این خراش را به تنهایی ترمیم کنید.
 • خراش های بزرگتر از ½ اینچ (1.25 سانتی متر) و عمق 0.08 اینچ (2 میلی متر) خراش های بسیار جدی محسوب می شوند و بعید است که بتوانید خودتان این خراش های روی سنگ گرانیتی را از بین ببرید.

3. تماس با متخصص ترمیم خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه

ترمیم خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه
ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپزخانه

در صورت لزوم با یک متخصص تماس بگیرید. نمایندگی یا پیمانکاری که سنگ گرانیتی تان را به شما فروخته و یا سنگ گرانیتی را برای شما نصب کرده است، ممکن است کارهای ترمیم و تعمیر سنگ گرانیتی آشپزخانه را نیز انجام دهد. مطمئن شوید که آیا می تواند در تعمیر خراش سنگ گرانیتی به شما کمک کند یا کسی را که صلاحیت انجام آن را دارد به شما معرفی می کند.

 • ابتدا باید خراش های عمیق سنگ گرانیتی را با الماس بسابید تا لایه بالای گرانیت با خراش موجود در آن برداشته شود سپس سطح باید به طور یکسان جلا داده شود. هر دو این فرآیند اگر به صورت نادرست انجام شوند می توانند آسیب بیشتری وارد کرده و یا حتی سنگ گرانیتی را خراب کنند.

روش دوم ترمیم سنگ گرانیتی

پاک کردن خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه

ترمیم خراش سنگ گرانیتی با پولیش

ترمیم خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه
ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپزخانه

خراشیدگی های روی سنگ گرانیت را با چسب پولیش از بین ببرید. این کار تنها در صورتی ممکن است که سنگ گرانیتی شما از قبل صیقل زده شده‌ باشد. این خراشیدگی ها زمانی روی می دهد که ماده ای موجب خوردگی سطح شده و علامت بسیار کوچکی روی آن باقی می‌گذارد که اغلب شبیه یک لکه، جای فنجان و یا علامتی کوچک به نظر می‌رسد. اگر به سختی می‌توانید خراش‌ های روی سنگ گرانیتی خود را پیدا کنید، چسب پولیش می تواند بهترین گزینه باشد.

 • اطمینان حاصل کنید که سنگ گرانیتی شما کاملاً عاری از صابون یا هر ماده تمیز کننده دیگری است که برای تمیز کردن خراش از آن استفاده کرده اید.این مواد ممکن است با چسب پولیش شما ترکیب شوند.
 • دستورالعمل های روی بسته بندی به چسب پولیش خود را دنبال کنید. برند های مختلف برای رسیدن به نتیجه مطلوب روش های متفاوتی را ارائه می کنند.
 • به طور کلی، برای شروع کار باید از مقدار کمی چسب پولیش استفاده کنید و در هنگام استفاده فشار متوسط اعمال کنید. در بیشتر موارد، فقط به مقداری از پولیش گرانیت خود نیاز دارید تا خراشیدگی های روی سنگ گرانیتی را از بین ببرید.

2. سمباده زدن بر روی خراش سنگ گرانیتی

ترمیم خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه
ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپزخانه

برای از بین بردن خراش سنگ گرانیتی از سیم ظرفشویی استیل درجه یک استفاده کنید. استفاده از کاغذ سنباده درشت و سیم ظرفشویی استیل ضخیم  باعث می شود به سنگ گرانیت شما آسیب برسد. به عنوان قاعده ای کلی، برای محافظت از گرانیت باید از درجه ضعیف تر و مناسب با سطح خود استفاده کنید. در این حالت، باید از یک قطعه خشک از سیم ظرفشویی استیل درجه برای پاک کردن خراش استفاده کنید.

 • با فشار ملایم و دایره وار در اطراف خراش، خراشیدگی را از بین ببرید. بعد از چند دقیقه، اگر هنوز تغییری در ظاهر خراش مشاهده نکردید، باید از اقدامات دیگری استفاده کنید.
 • توجه: از بین بردن خراش با استفاده از ابزارهاي مخصوص سنباده گرانيت ، مي توانند براي برطرف كردن خراش سنگ گرانیتی شما استفاده شوند، اما اگر این کار به طور نادرست يا توسط افراد بي تجربه انجام گيرد، مي توانند منجر به تغيير شکل دائم گرانيت شما شوند.

3. آب بندی سنگ گرانیتی

ترمیم خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه
ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپزخانه

پس از سمباده زدن لایه رویی سطح سنگ گرانیت را آب بندی کنید. سنباده زدن می‌تواند پوشش بالایی گرانیت شما را که آن را آب‌ بندی می‌نامند، از بین ببرد. می‌توانید میزان از بین رفتن لایه رویی سنگ گرانیت را با آزمایش قطره آب اندازه گیری کنید.

 • چند قطره آب را روی سنگ گرانیت خود بپاشید. این قطرات باید در سطح سنگ گرانیت به هم متصل شوند.
 • بگذارید این قطرات آب 10 تا 15 دقیقه روی سنگ گرانیت باقی بماند. اگر آب پخش شده یا لکه ای روی سنگ گرانیت باقی ماند، نیاز است که سطح سنگ گرانیت خود را آب بندی کنید.

4.

ترمیم خراش سنگ گرانیتی آشپزخانه
ترمیم خراش سنگ گرانیت آشپزخانه

در صورت لزوم سنگ گرانیتی خود را آب بندی کنید. حتما در فروشگاه سخت افزار محلی می توانید درزگیری مناسب برای سنگ گرانیت خود بیابید. همیشه از دستورالعمل های روی بسته بندی درزگیر خود پیروی کنید ، اما در بیشتر موارد برای درزگیری سنگ گرانیت خود باید:

 • ناحیه را دوباره با آب و صابون تمیز کنید. ممکن است دست های شما کثیفی، روغن یا دوده را به قسمت سنگ گرانیت منتقل کنند. تمیز کردن مجدد سطح باعث جلوگیری از ماندن این نوع آلودگی ها در زیر درزگیر می شود. سپس اجازه دهید تا سنگ گرانیت کاملا خشک شود.
 • درزگیر خود را در تمامی نقاط بمالید، می توانید این کار را با قلم مو انجام دهید. اگرچه ممکن است روی بسته بندی درزگیر شما استفاده از پارچه پیشنهاد شده باشد.
 • بیشتر درزگیر ها فقط به 15 دقیقه نیاز دارند تا به سطح سنگ گرانیت بچسبند. سپس می توانید مواد درزگیر اضافی را با  پارچه ای خشک پاک کنید و با استفاده از یک پارچه میکروفایبر رد آن را با حرکات دایره وار کوچک محو کنید.

منبع : https://www.wikihow.com