12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه ای با رعایت آن ها بهتر به نظر خواهد رسید

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه ای با رعایت آن ها بهتر به نظر خواهد رسید

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

باید بدانیم که طراحان دکوراسیون داخلی کتابچه ای از رمز و راز های طراحی به همراه ندارند.هیچ قانون خشک و پیچیده ای وجود ندارد. همه ما از قوه تخیل خود استفاده می کنیم و طرحی را که در ذهن داریم مجسم می کنیم. تنها با دانستن یکسری نکات راهنما می توانیم به نتیجه رضایتبخش برسیم. پس از نکات زیر بهره بگیرید و ایده های خود را هر چه بهتر پیاده سازی کنید.


1) رنگ امیزی دیوارهای خانه را در اخر لیست کاری خود قرار دهید.


خیلی از خانواده ها پیش از نقل مکان به خانه جدید شروع به رنگ امیزی دیوارها می کنند. در حالیکه باید بدانیم فضای داخلی هر خانه با دیگری کاملا متفاوت است. میزان نور، زوایای خانه ، وسایلی که به کار برده شده و همه وهمه نسبت به خانه جدیدی که قصد رفتن به آن را داریم متفاوت است . همچنین هزاران ترکیب رنگی و با زمینه ها و سایه های متفاوت وجود دارند. همه ما دوست داریم رنگ آمیزی دیوارها با وسیله های خانه از جمله فرش ، کارهای هنری و مبلمان و غیره سازگار باشد. پس چه بهتر که پس از قرار گرفتن این وسیله ها در خانه تصمیم به انتخاب رنگ مناسب بگیریم.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

2) به وسایل خانه اجازه نفس کشیدن بدهید !

برخی اصرار دارند اتاق هارا مملو از وسیله و شلوغ کنند. اتاق نشیمن می تواند در عین سادگی زیبا باشد. پس نتیجه می گیریم نیازی نیست بیشتر بودجه خود را صرف خرید وسایل غیر ضروری کنید به گونه ای که تمامی فضای این اتاق گرفته شود.به جای آن سعی کنید بر روی وسایل کم و باکیفیت هزینه کنید. اطمینان داشته باشید ظاهر اتاق نشیمن شما بسیار شیک تر و زیباتر خواهد بود. در اتاق خلوت وسایل ارزشمند بهتر خودنمایی می کنند.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

3) کارهای هنری را در ارتفاع درستی از زمین بیاویزید

کارهای هنری در موزه ها و گالری ها در ارتفاع 57 الی 60 اینچی(145 الی 152سانتی متر) از زمین آویخته می شوند. متوسط سطح دید یک انسان حدود 57 اینچ می باشد. شما هم همین قانون را رعایت کنید. در اتاقی مانند آنچه در تصویر می بینید شاید این حس القا شود که تابلو باید بالاتر نصب می شد اما ما با قاعده انسانی پیش می رویم نه با قاعده زوایای سازه . پس جایی که این تابلو قرار دارد مناسب می باشد.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

4) بدانید که چگونه وسایل خانه را بر روی فرش ها تنظیم و قرار می دهید

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

معمولا سه راه برای این کار وجود دارد:
 همه وسایل برروی فرش قرار بگیرد : فرش به اندازه کافی بزرگ می باشد پایه های تمامی وسایل بر رویش قرار گیرد. این حالت لوکس مانندی به خانه خواهد داد. به این منظور فرش هر چه بزرگتر باشد بهتر است مسلما در خانه های بزرگتر کارایی بیشتری دارد. اما اطمینان حاصل کنید که از هر 4 طرف فرش حداقل به میزان 14 تا 16 اینچ ( حدود 36 تا 41 سانتی متر ) برای چیدن وسایل از مرزهای فرش فاصله داشته باشید.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

• همه وسایل خارج از فرش چیده شوند :
اگر اتاق نشیمن کوچکی دارید یکی از مقرون به صرفه ترین روش های چیدمان وسایل خارج از فرش می باشد. خیلی فرش کوچک انتخاب نکنید. مثلا می تواند در ابعادی باشد که پایه های مبلمان را لمس کند. این دیدگاه بیشتر مناسب کسانی است که از فرش هایی با الگوهای خاص استفاده می نمایند. در واقع زیبایی فرش به این طریق نمایان تر است.


• تنها بخش های جلویی مبلمان و دیگر وسایل روی فرش قرار گیرد:
تنها پایه های جلویی تمام وسایل خانه خود را بر روی فرش قراردهید طوری که یک هارمونی ایجاد شده و فضای مناسبی هم در میان آنها ایجاد گردد.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

5) درمقابل کلیشه ها مقاومت کنید

به عنوان مثال همه می دانیم که ازپالت آبی و سفید برای نقاشی های قایق بادبانی استفاده می شود. اما این کار پیش از ما بارها و بارها انجام شده و دیگر ابداعی درآن وجود ندارد. در اتاقی که در تصویر زیر می بینید یک حس جدید به واسطه استفاده از پالت ، متریال و کار هنری به شما القا می شود بدون اینکه از کلیشه های نقاشی شده بر روی پالت ها خبری باشد.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

6) نقطه کانونی ایجاد کنید.

همواره در هر زمینه عده ای نقش رهبر و بقیه نقش پیرو را ایفا می نمایند.در زمینه طراحی هم این قاعده وجود دارد. ستاره خود را انتخاب کنید و سپس آن را مرکز توجه در اتاق قرار دهید. اجازه دهید بقیه وسایل نقش دوم را ایفا کنند. نخواهید که تمامی وسایل نقش رهبری داشته باشند. این کار فقط به اختلال بصری منجر خواهد شد. مرکز توجه شما می تواند یک هود بسیار خاص در آشپزخانه ، کارهای هنری درون اتاق نشیمن و یا حتی تخت خواب بسیار زیبای شما در اتاق خوابتان باشد . آن نقطه کانونی هر چیزی که هست طوری انتخاب شود که مرکز جلب توجهات باشد. در تصویر زیر شومینه و کارهای روشنایی در کنار یکدیگر نقش نقطه کانونی را به عهده دارند و دقیقا مسیر نگاه شما را به مرکز این ترکیب جلب می کنند.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

7) خطوط دید را مد نظر قرار دهید

نقطه کانونی ومکان جلب توجه شما باید در هر اتاق فارغ از اتاق دیگر باشد و طوری به نظر برسد که شما درمیان آنها حرکت می کنید. به همین دلیل است که بهترین مکان برای قرار گرفتن نقطه کانونی دقیقا مقابل در ورودی به هر اتاق می باشد.

8) کلکسیون خود را دچار تغییر کنید

بر استفاده از وسایلی که هارمونی با دیگر وسایل ندارند اصرار نورزید. مهم نیس که چه کسی آن را به شما هدیه داده زمانی که هیچگونه کارایی در دکوراسیون شما ندارد. ممکن است بتوانید از آن وسیله با یک دکوراسیون جدید یا در خانه ای دیگر بهره ببرید . مثلا در تصویر زیر طراح توانسته با وسایلی با رنگ های تیره یک هارمونی و توازن ایجاد کند. هنگام چیدمان باید بدانید چه چیزی را نگه دارید و چه چیزی را از دکوراسیون حذف کنید.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

9) گاهی باید مقیاس ها را تغییر دهید

وسیله ای که در یک مغازه از نظر شما بسیار زیبا بوده و هیچ مشکلی از نظر اندازه نداشته هنگامی که به خانه اورده می شود مانند این است که فیلی را به خانه خود اورده اید. بر عکس این حالت نیز وجود دارد یعنی زمانی که وسیله خریداری شده هنگام قرار گرفتن در خانه بسیار کوچک است. می توانید مقیاس ها و نسبت ها را تغییر دهید. مثلا در تصویر زیر ابعاد اینه کوچک است اما طرح خورشیدی که ایجاد شده زیبایی خاصی به اتاق داده و همچنین فضای بیشتری از دیوار پشت خود را پوشش داده است. زیر آینه نیز 5 شی دکوری قرار دارند. اعداد 3 و 5 در طراحی دکوراسیون اعداد مهمی محسوب می شوند و به زیبایی بیشتر کمک می کنند.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

10) لایه های نور را به اتاق بیفزایید

در آشپزخانه ای که در تصویر زیر می بینید از تخته سنگ اکواریوم استفاده شده ، کارهای هنری برجسته شده اند و داخل کابینتها از چراغ استفاده شده است . تاثیر کار به این دلیل بیشتر شده که ازمنابع نور متفاوتی بهره گرفته است. با بکار گیری حرفه ای نورسازی می توانید تنوع ، حس علاقه و زیبایی را دو چندان کنید.اگر در یک اتاق همه چیز روشن باشد دیگر وسیله ای برجسته جلوه نمی کند . می توانید بخش نقطه کانونی و بخش مهم بعد از آن را برجسته تر از بقیه وسایل با نورسازی زیباتر کنید.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

11) برجسته باشید

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

با شخصیت دادن به یک فضا میتوان آن را برجسته کرد. مثلا در تصویر زیر شکل صندلی ها ، نوع قفسه کتاب ها و لوستر با ابعاد نسبتا بزرگ شاید با یک اتاق سنتی سازگار نباشد اما درکنار هم تشکیل یک دکور کاریزماتیک را داده اند.

12) تمامی قوانین را به نفع خلاقیت کنار بزنید

داشتن برخی راهنماها به افراد در شروع کار دکوراسیون و مبله کردن خانه خود کمک می کند حتی اگر خیلی از آن ها برای یک فضای خاص چندان کاربردی نباشند.به دنبال سبکی بروید که با آن احساس راحتی می کنید و حس خوشایندی به شما می دهد. در کل نمیتوان گفت که طراحی دکوراسیون یعنی به سمت سبک های مدرن حرکت کنیم. مثلا در تصویر زیر مجموعه ای از کوسن ها همراه با کارهای هنری در کنار هم شاید نوعی بی نظمی را نشان دهند اما سبک جدیدی را خلق کرده اند که ممکن است نظر شما را به خوبی انتقال دهد.

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه

منبع : https://www.houzz.com/ideabooks/19837206/list/12-key-decorating-tips-to-make-any-room-better

لینک پیشنهادی : قفسه کتاب ها

12 نکته طراحی دکوراسیون که هر خانه