تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس ترک خورده یا شکسته

تعمیر-وان-جکوزی-فایبرگلاس-ترک-خورده

امروزه مردم نیاز زیادی به تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس ترک خورده یا شکسته دارند به دلیل اینکه بیشتر خانه های مدرن از مزایای تولیدات و مصالح به روز شده ای مانند فایبرگلاس یا وان های اکریلیک به جای چدن با روکش چینی سنتی یا فولاد ضد زنگ بهره می برند. فایبرگلاسِ مقرون به صرفه، جذاب و با دوام ، مستعد ترک خوردن و ایجاد فرورفتگی است.

تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس ترک خورده

خوشبختانه تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس ترک خورده و آسیب دیده کار ساده ای است که بیشتر صاحب خانه ها می توانند خودشان برای صرفه جویی در هزینه های تعویض وان انجام دهند. هزینه استخدام یک متخصص برای حل این قبیل مشکلات، ارزش سرمایه‌ گذاری جزئی را دارد تا پیش‌گیری از مشکلات آینده را تضمین کند.

این راهنما اصول اولیه تعمیر کلیه کف های دوش (از جمله پی و کف حمام) را در اختیار شما خواهد گذاشت  اما عمدتاً بر رایج ترین مشکل یعنی تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس متمرکز است.

آسیب های جزئی اغلب فقط به یک کیت اپوکسی نیاز دارد، که در اکثر فروشگاه های بهسازی خانه موجود است. ترک ها و خراشیدگی های بزرگتر ممکن است نیاز به گل دیوار کاذب، فوم مخصوص دو جزئی و وصله داشته باشد. در پایان کارمتوجه خواهید شد که تعمیر وان جکوزی نسبت به نصب وان جدید بسیار ارزانتر است و معمولاً با در نظر گرفتن زمان خشک شدن فقط چهار تا شش ساعت طول می کشد.

مطالبی که در این مقاله به آن می پردازیم:

1. تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس شکسته

آ. ابزارهای مورد نیاز

ب. ارزیابی میزان خسارت

ج. خرید لوازم

د. مراحل

2. تعمیر کف دوش حمام فایبرگلاس

3. نکات مربوط به مراقبت و نگهداری

4. وان و دوش آکریلیک

5. ترمیم کاشی کف دوش

آ. ابزارها

ب. مراحل

6. مقایسه انجام کار توسط خودتان در مقابل استخدام یک متخصص

تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس ترک خورده یا شکسته

تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس شکسته

مهم نیست که شکاف و یا تورفتگی وان جکوزی چقدر بد به نظر می آید، روند ترمیم آن درست همانند پروسه ترمیم سوراخ روی وان جکوزی فایبرگلاس است. در هر دو حالت، ترمیم این مشکلات به طرز شگفت آوری ساده است. با استفاده از یک کیت اپوکسی اساسی با چند مورد لوازم ضروری، تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس تقریباً به اندازه یک روز طول می کشد و بیشتر این مدت برای خشک شدن این ترکیب صرف می شود.

مواد و ابزار مورد نیاز تعمیر وان فایبرگلاس

به طور کلی، این پروژه به ابزارهای کمی نیاز دارد. برای شروع، برای تمیز کردن منطقه قبل از شروع کار به پاک کننده خانگی و یک اسفنج نیاز دارید. به علاوه به لوازم زیر نیز احتیاج دارید:

• وسایل ایمنی (عینک، ماسک طبی یا ماسک معمولی و دستکش محافظ)

• ابزار چرخشی

• دریل

• سنباده ای 80 گرمی

• سنباده ریز

• نوار سلفون

• فوم دو جزئی

• توری / پارچه فایبرگلاس

• کیت تعمیر فایبرگلاس

چه نوع تعمیراتی لازم است؟ تعمیر وان جکوزی ترک خورده، خراشیده یا فرورفته؟

ارزیابی خسارت، اولین قدم برای تعیین نوع تعمیر مورد نیاز است. با گذشت زمان، استفاده سنگین می تواند فایبرگلاس، اکریلیک و سایر مواد وان و حمام را در برابر ترک خوردگی و تراشیدن آسیب پذیر کند. علاوه بر این، اگر چیزی سنگین روی سطح بیفتد، می تواند یک شکاف بزرگ یا سوراخ قابل توجهی را به وجود آورد، به خصوص اگر پی به درستی ساخته نشده باشد.

ترک ها و خراشیدگی های سطحی وان جکوزی فایبرگلاس فقط ممکن است نیاز به پر کردن و پرداخت ساده داشته باشند. اما برای ترکهای بزرگ، فردی متخصص باید مشکل را اساسی شناسایی کند و قبل از لکه گیری و پرداخت پی، باید به ساختار پی پشتیبانی بیشتری اضافه کند.

در کیت تعمیر وان فایبرگلاس باید به دنبال چه چیزی بگردیم؟

• رزین پلی استر/ اپوکسی به شکل بتونه یا خمیر

برای اینکه کار تعمیر خود را ساده و بدون استرس انجام دهید، به دنبال یک کیت جامع بگردید که هر چیزی که برای حل مشکلات نیاز دارید، داشته باشد. کیت تعمیر وان باید حداقل شامل موارد زیر باشد:

• سفت کننده مایع

• مخلوط چوب یا حصیر

• سنباده در اندازه های مختلف

• دستکش محافظ

• در صورت لزوم رنگهای مخصوص وانهای معمولی (یعنی شیری یا سفید)

• پولیش

برای ترک ها و گودال های بزرگتر نیز ممکن است خرید تقویت کننده فایبرگلاس برای تقویت بتونه ضروری باشد و باعث کم رنگ شدن آن شود. به عنوان یک قاعده، برای هر شکاف بزرگتر از یک چهارم اینچ یا سوراخی باز که خیلی بزرگ است، فقط از مخلوط رزین استفاده کنید. مشکلات بزرگتر ناشی از نصب و پشتیبانی نادرست ممکن است نیاز به ایجاد سوراخهای کم عمق در وان فایبرگلاس، پر کردن آن سوراخ ها با فوم دو جزئی و اضافه کردن وصله های فایبرگلاس قبل از استفاده از کیت پرداخت داشته باشد.

راهنمای گام‌ به‌ گام تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس ترک خورده

پر کردن یک سوراخ یا ترک در وان فایبرگلاس فرآیندی ساده است اما باید یک روز تمام را برای خشک شدن مخلوط بین مراحل، کنار بگذارید. به همین دلیل، بهتر است این کار را در صبح شروع کرده و در طول روز بین دیگر پروژه ‌های بهبود خانه تکمیل کنید. تعمیر وان آکریلیک به روشی مشابه انجام می شود اما در اینجا تفاوتهای بین دو فرآیند را پوشش می‌دهیم:

مراحل تعمیر وان فایبرگلاس ترک خورده

 1. آماده ‌سازی منطقه _ قبل از شروع کار، منطقه را با پاک کننده های خانگی و اسفنج تمیز کنید. از مالیدن الکل، استون یا حلال مشابهی که قادر به حذف روغن، صابون و الیاف شیشه‌ای است استفاده کنید.
 2. دریل کاری در مواقع لازم _ هنگامی که منشا مشکل عدم پشتیبانی است، باید موضوع را به طور جدی مطرح کنید. به جای جدا کردن وان فایبرگلاس و بازسازی سیستم پشتیبانی، شش تا هشت سوراخ کوچک را در وان حفر کرده و فوم را اضافه کنید (مرحله بعدی را ببینید). اگر روی پشتیبانی زیربنا کار نمی کنید اما در حال ترمیم ترکهای وان فایبرگلاس هستید، از ابزار چرخشی با سنباده ای 80 گرمی استفاده کنید تا خطی مورب به طول 11.2 اینچ با محوریت شکاف را بتراشید.
 3. فوم دو جزئی را اضافه کنید _ برای پشتیبانی بیشتر، فوم دو جزئی را به سوراخهایی که حفر کردید تزریق کنید. در عرض چند دقیقه سفت می شود و پایه و اساس محکمی ایجاد می کند.
 4. از وصله استفاده کنید _ اگر از توری فایبرگلاس استفاده می کنید، آن را برای اندازه گیری روی ترک یا سوراخ قرار دهید  و سپس آن را جوری ببرید تا کمی بزرگتر از دهانه را پوشش دهد. ممکن است برای سوراخهای بسیار عمیق، بیش از یک لایه لازم باشد.
 5. ماده پرکننده را مخلوط کنید _ در حالی که از دستکش محافظ استفاده می کنید، بتونه و سفت کننده رزین را طبق دستورالعمل کیت تعمیر خود مخلوط کرده و در صورت کار با وان غیر سفید، رنگ را اضافه کنید. از مخلوط چوب و حصیر ارائه شده استفاده کرده و آن را در بالای یک تکه مقوا قرار دهید تا از ریختن لکه های تصادفی در سطح حمام جلوگیری شود.
 6. ترك، خراشیدگی یا سوراخ وان فایبرگلاس را تعمیر كنید _ بلافاصله مخلوط را داخل ترک یا سوراخ یا روی توری فایبرگلاس پخش كنید. مراقب باشید که آن را به طور کامل پخش کنید تا در تمام نواحی گیر کرده و از ایجاد روی هم رفتگی جلوگیری کنید. از جمع کردن مخلوط در بالای سوراخ نترسید و آن را به طور کامل پر کنید. بعداً آنرا سنباده خواهید زد.
 7. به مخلوط اجازه دهید تا سفت شود _ اجازه دهید مخلوط برای 2-3 ساعت (یا بیشتر برای سوراخ های بزرگتر و عمیق تر) در سوراخ ها بماند تا سفت شود. پس از سفت شدن، از سنباده برای صاف کردن سطح استفاده کنید. این کار ممکن است کمی طول بکشد.
 8. سطح را مجدداً پرداخت کنید _ برای تکمیل وصله از پولیش استفاده کرده و کمک کنید تا این منطقه جدید در وان ترکیب شود.
تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس ترک خورده یا شکسته

تعمیر کف دوش فایبرگلاس

اگر کف یک دوش فایبرگلاس را تعمیر می کنید، روشی که برای تکمیل وصله استفاده می کنید فرقی با تعمیر وانی بزرگتر ندارد. اما از آنجا که بیشتر سطح پی افقی و مسطح است، علاوه بر اپوکسی ، می توانید سوراخ ها و سوراخهای بزرگتر را با تخته سه لا ضخیم نیز ترمیم و تقویت کنید، اما تنها در صورت دسترسی به قسمت پشتی یا کف دوش فایبرگلاس. برخی از مراحل سریع عبارتند از:

1. اپوکسی را روی تخته سه لایی پخش کنید و آن را روی شکاف ، از طرف داخلی کف، فشار دهید تا آن را مهر و موم کند.

2. لایه بالایی اپوکسی را روی سطح خارجی بمالید و آنرا سنباده بزنید.

نکاتی درباره مراقبت و نگهداری از وان جکوزی های فایبر گلاس

مانند اکثر وسایل منزل، وقتی نوبت به افزایش عمر وان فایبرگلاس می رسد، جلوگیری از بروز مشکلات بهترین راه حل است. اولین راه تمیز کردن منظم  و با پاک کننده و روش های تمیز کردن مناسب است. این ماده به صابون ملایم مانند صابون ظرفشویی یا حتی فقط خمیر جوش شیرین و آب واکنش نشان می دهد. دلیل این امر این است که روکش فایبرگلاس نازک است و به مرور زمان ممکن است پاک شود. به همین دلیل، مهم است که هیچ وقت از پاک کننده های ساینده در این وسایل استفاده نکنید.

برای حفظ درخشش وان جکوزی فایبرگلاس یک تکه یا دو تکه، می توانید در نظر داشته باشید که با استفاده از پولیش محصولات اتوماسیون اتومبیل که برای فایبرگلاس طراحی شده اند، آن را به طور منظم صیقل دهید. از استفاده از محصولات اپیلاسیون در این نوع کف خودداری کنید زیرا این امر هنگام استفاده از دوش ایجاد خطر می کند.

تعمیر وان جکوزی فایبرگلاس ترک خورده یا شکسته

تعمیر وان جکوزی آکریلیک و دوش حمام آکریلیک

آکریلیک یکی دیگر از متداول ترین موادی است که اغلب به جای تعویض، قابل ترمیم است. مراحل تعمیر وان جکوزی آکریلیک مشابه، اما کمی متفاوت است.

 1. سوراخ های 1/4 اینچی در یک مربع به اندازه 1 پا در اطراف ناحیه آسیب دیده حفر کنید، مراقب باشید تا بیشتر از آن حفرنکنید.
 2. سوراخها را با فوم عایق پر کنید تا بعد از تعمیر ترک وان جکوزی آکریلیک، انعطاف پذیری آکریلیک را متوقف کنید. قبل از سنباده زدن فوم خشک شده با سنباده 240 درجه، هرگونه نشت فوم از سوراخ ها را پاک کنید.
 3. سوراخ ها را در هر دو انتهای شکاف دریل کنید و از سوراخ کردن آکریلیک خودداری کنید.
 4. از یک پرکننده پلی استر دو قسمتی برای ترمیم آسیب استفاده کنید، آن را به طور مساوی روی ترک و سوراخ هایی که ایجاد کرده اید، با استفاده از یک پخش کننده لاستیکی پخش کنید.
 5. هنگامی که پرکننده خشک شد، سطح آن را سنباده زده و با بقیه سطح وان همسطح کنید.
 6. اطراف آن را با الکل دناتوره شده پاک کنید تا گرد و غبار از بین برود.
 7. از رنگ ترمیم وان استفاده کنید تا سطحی صاف و همسان ایجاد شود. پس از خشک شدن رنگ، یک لایه نهایی از ترکیب اورتان اضافه کرده و محل آن را خنک کنید تا سطحی صاف و سخت ایجاد کنید.

موضوع : تعمیر وان جکوزی

منبع : https://www.homeadvisor.com/