گاز بین پنجره دوجداره

گاز بین پنجره دوجداره

سوالات زیادی در مورد این مساله که گاز بین پنجره دوجداره چه گازی است می شود. در این مقاله تلاش کرده ایم که این موضوع را برای شما به صورت دقیق و کامل شرح دهیم.

چرا از پنجره‌ های پر شده با گاز آرگون استفاده می‌کنیم

از گاز بین پنجره دوجداره که آرگون می باشد، برای افزایش بهره ‌وری انرژی و عملکرد کلی پنجره‌ های گرمایی استفاده می شود. پنجره ‌های گرمایی واحدهای شیشه ای عایق بندی شده یا IGU نیز نامیده می ‌شوند، به این معنی که هر بخش از پنجره دوجداره یا سه جداره شیشه ای با فضایی بسته در میان پانل ها دارد. این فضا پر از گاز آرگون و یا گازهای دیگر است تا انتقال حرارت از پنجره را کند کند. گازی مانند گاز آرگون بهتر از هوا است زیرا هوا حاوی رطوبتی است که می‌تواند در داخل واحد های شیشه ‌ای متراکم شده و باعث بخار گرفتن پنجره شود.

همچنین هوا عایق بندی کمتری نسبت به پرکننده های گازی دارد. آرگون گازی ارزان، غیر سمی، بی ‌رنگ و بی بو است که به طور طبیعی ساخته می‌ شود و کمتر از ۱ درصد از جو زمین را تشکیل می دهد.

لینک پیشنهادی نوین خانه : انواع شیشه برای پنجره دوجداره

مزایای گاز آرگون بین پنجره دوجداره

تقریباً تمام پنجره های گرمایی (thermal windows  ) امروزه از نوعی از پر کننده ی گازی استفاده می کنند، بنابراین مزایای آرگون با بسیاری از پنجره های گرمایی جدید مشابه است.

 • مقدار U ، اندازه گیری عملکرد حرارتی پنجره را بهبود می بخشد، مشابه با مقدار R عایق بندی دیوار
 • ویژگی ‌های عایق صدا را افزایش می دهد
 • تبادل گرما از پنجره را به حداقل می رساند
 • کاهش احتمال چگالش و یخ زدگی
 • می تواند در تمام شرایط آب و هوایی استفاده شود
 • می تواند با روکش با مقدار پایین E برای عملکرد بهینه پنجره ترکیب شود
 • موجود در اندازه و سبک های مسکونی و تجاری
 • مانند اکسیژن باعث خوردگی پنجره نمی شود
 • محیط را آلوده نمی کند؛ گازی غیر سمی است
 • هزینه قابل توجهی به قیمت پنجره اضافه نمی‌کند ( ۳۰ تا ۴۰ دلار در هر پنجره اضافه می کند) اما به صرفه جویی در هزینه های انرژی در بلند مدت کمک می کند.
گاز بین پنجره دوجداره

معایب گاز آرگون بین پنجره دوجداره

تنها عیب اصلی گاز آرگون در مقابل انواع دیگر از گازهای پر کننده این است که آرگون کم مصرف ترین گاز در دسترس نیست. به طور کلی، پنجره های گرمایی برخی اشکالات و نکات قابل توجهی دارند که به آنها اشاره می کنیم.

 • گاز پر کننده آرگون، منبسط یا منقبض نمی شود؛ اما شیشه این کار را انجام می‌دهد و این در نهایت می‌تواند درز ‌بندی که حاوی گاز بین پانل های شیشه‌ای است را از بین ببرد.
 • حتی زمانی که درزگیری ها سالم هستند ممکن است گاز از پنجره نشت کند. انتظار می رود میزان نشت در هر سال ۱ درصد باشد.
 • اگر درز بندی پنجره حتی یک شکاف کوچک داشته باشد، گاز آرگون خارج شده و با هوای مرطوب کننده جایگزین می شود و این موضوع وقتی پنجره بخش قابل‌ توجهی از گاز را از دست دهد، مشخص خواهد شد. در داخل پنجره تراکم ایجاد شده و نشان می‌ دهد که درزگیری دچار مشکل شده ‌است.
 • فلز فاصله دهنده ممکن است همانند فاصله دهنده غیر فلزی، برای نشت، انتقال حرارت و عایق صدا مناسب نباشد.
گاز بین پنجره دوجداره

لینک پیشنهادی نوین خانه : تعمیر پنجره دوجداره

گاز بین پنجره دوجداره پر کننده آرگون در مقایسه با گاز پر کننده کریپتون

بیشتر پنجره های گرمایی با گاز آرگون و گاز کریپتون پر می شوند، اما برخی از آنها از ترکیب این گازها و یا زنون، نیتروژن یا اکسیژن استفاده می کنند. تفاوت اصلی بین پنجره های آرگون و کریپتون درمیزان بهره وری انرژی و قیمت است. پنجره هایی که با گاز کریپتون پر می شود تمایل به پایین آوردن مقادیرU دارند (کیفیت عایق بهتر) و گرانتر از پنجره های دارای گاز آرگون هستند. آرگون معمولاً نشان دهنده ارزش کلی بهتر، به خصوص در پنجره های دوجداره است. با وجود هزینه ارزان تر، آرگون معمولاً برای پر کردن فضاهای باز 1.2 اینچی بین پانل ها در پنجره های دوجداره استفاده می شود، در حالی که کریپتون با کیفیت عایق بهتر اغلب برای فضاهای نازکتر 1.4 یا 3.8 اینچی بین پانل ها در پنجره های سه جداره استفاده می شود.

همانند آرگون، گاز کریپتون نیز بی‌بو، بی‌رنگ و غیر سمی است. به دلیل نشت هیچ کدام از گازها خطری برای ساکنین ایجاد نمی شود. انتخاب بین آرگون و کریپتون معمولاً به میزان هزینه های پنجره دوجداره ، قیمت خرید و میزان صرفه جویی در هزینه انرژی پنجره در طولانی مدت بستگی دارد.

لینک پیشنهادی نوین خانه : راهنمای خرید پنجره دوجداره

مشکلات مربوط به نشت گاز بین پنجره دوجداره آرگون

استفاده از گاز آرگون روش رایجی برای عایق کردن پنجره ها است. اما نشت گاز آرگون در این پنجره ها می‌تواند مشکل ساز شود.

گاز بین پنجره دوجداره

درزبندی معیوب

پنجره های پر شده از گاز آرگون ممکن است نشتی داشته باشند. گاز آرگون هیچ رنگ و بویی ندارد و این ویژگی ها تشخیص را برای مردم دشوار می سازد. نشت آرگون می‌تواند ناشی از درز‌بندی معیوب پنجره باشد. حتی کوچک‌ترین شکاف در درز‌بندی، گاز آرگون را آزاد خواهد کرد.

پنجره های پر شده با گاز آرگون با استفاده از روش وارد کردن گاز از طریق یک یا دو حفره ایجاد می شوند. هر یک از این روشها بر روی درز‌بندی اثر متفاوتی می گذارند. در روش اول تنها یک نقطه ورودی برای ورود گاز داریم و تنها این یک حفره می تواند علت درز‌بندی معیوب باشد.  در روش دوم دو نقطه ورودی گاز و دو محل برای درز گاز وجود دارد. این روش به دلیل وجود دو حفره بسیار محتمل تر برای نشت گاز خواهد بود.

لینک پیشنهادی نوین خانه : تعویض پنجره قدیمی با دوجداره

فاصله دهنده ها

فضای موجود در داخل پنجره دوجداره نیز می‌تواند بر نشت گاز تاثیر بگذارد. فضای داخل پنجره دوجداره برای جدا کردن پانل های پنجره از هم تعبیه شده است. دو نوع فاصله دهنده وجود دارد. یک نوع ساخته ‌شده از فلز و دیگری از مواد غیر فلزی ‌است. فاصله دهنده فلزی دارای درزبندی با ترکیبی از لاستیک است. این فاصله دهنده ها گرما و صدا را هدایت کرده و در نهایت به گاز اجازه نشت می دهند. فاصله دهنده های ساخته ‌شده از مواد غیر فلزی درزبندی بهتری را ایجاد می‌کنند که به گاز آرگون اجازه نشت نخواهد داد.

منبع : https://www.thebalancesmb.com