آشنایی با پنجره دوجداره

آشنایی با پنجره دوجداره

آشنایی با پنجره دوجداره و هر آنچه درباره آن باید بدانید

برای آشنایی با پنجره دوجداره باید اجزای تشکیل دهنده‌ی آن را بشناسید. اجزای اصلی یک واحد پنجره دوجداره عبارتند از: ظروف شیشه‌ای، مهر و موم اولیه، مهر ثانویه، حفره و نوار افقی. علاوه بر این‌ها، اغلب برای مقابله با رطوبت‌ها یک ماده‌ی خشک‌کننده وجود دارد تا هر نوع رطوبتی را جذب کند و از ایجاد مه در میان آن جلوگیری کند. هم‌چنین پنجره‌ها می‌توانند شفاف، رنگی و یا لایه‌ای با پوشش بازتابنده باشند.

پنجره‌های دوجداره به روش‌های مختلفی عایق‌بندی می‌شوند. در مرحله اول، داشتن دو شیشه است که با وجود دو شیشه گریز گرمای محیط مشکل خواهد شد بنابراین فضا گرم می‌ماند.

آشنایی با پنجره دوجداره

دوم، و مهم‌تر از همه، هوايي است كه در فضاي بسته‌ی بین دو شیشه قرار گرفته است، زيرا قدرت عايق‌بندی را نشان می‌دهد. از آنجا که گرما در اثر حرکت سریع مولکول ها ایجاد می‌شود (هرچه ماده داغ‌تر باشد مولکول‌ها سریع تر حرکت می‌کنند) وقتی مولکول‌های هیجانی حرکت می‌کنند و با مولکول‌های دیگر برخورد می‌کنند، گرما پس از آن گسترش می‌یابد. این فرایند رسانایی نامیده می‌شود. در نتیجه‌ی این فرایند، هوا بین قاب‌های شیشه‌ای به عنوان یک عایق عمل کرده و فرار گرما به خارج بسیار مشکل خواهد بود.

هدف از روکش (رنگی، بازتابنده) این است که از ورود آفتاب به اتاق و گرم شدن آن جلوگیری می‌کند و یا برای کاهش نور استفاده می‌شود.

آشنایی با پنجره دوجداره

چرا باید از پنجره دوجداره استفاده کرد؟

آیا می‌دانستید که سر و صدای مداوم در خانه می‌تواند اثرات منفی بر سلامت شما داشته باشد؟ استرس این سر و صدا می تواند منجر به ضعف سیستم ایمنی، بیماری‌های قلبی عروقی، افسردگی، بی‌خوابی و حتی معلولیت های یادگیری در کودکان شود.

آشنایی با پنجره دوجداره

کسانی که در محیطی آرام مانند اطراف شهر و روستاها زندگی نمی‌کنند، به طور روزانه با سر و صدای زیاد جاده‌ها، ریل‌ها و ترافیک مواجه می‌شوند. این سر و صدا از طریق پنجره‌ها به خانه‌های ما نفوذ می‌کند. بنابراين پنجره‌ها نقطه ضعف خانه هستند و سر و صداها ناخواسته از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شوند. در پایان روز، خانه‌ی شما جایی است که شما باید بتوانید از سر و صدای زندگی روزمره به آنجا فرار کرده و از آرامش آن لذت ببرید. بنابراینآشنایی با پنجره دوجداره و وجود یک عایق صدای با کیفیت در خانه‌ی شما بسیار مهم است. با این وجود داشتن پنجره‌ی دوجداره تنها دلیلی برای داشتن یک خانه‌ی صلح‌آمیز و آرام نیست بلکه پنجره‌های دوجداره می‌تواند در بسیاری از عناوین دیگر نیز سودمند باشد.

آشنایی با پنجره دوجداره

پنجره‌های تک شیشه‌ای طراحی شده‌اند تا مانع ورود نور و هوا و اشیا و حشرات به خانه باشند. این پنجره‌ها تنها چند میلی‌متر ضخامت دارند، از این رو گرما به راحتی می‌تواند از طریق آن‌ها جریان یابد و باعث می‌شود که گرم کردن و یا سرد کردن خانه سخت‌تر شود. از سوی دیگر با آشنایی با پنجره دوجداره متوجه می‌شویم که پنجره‌های دوجداره مانع ورود نور از بین عایق‌های ساخته شده از عناصر بیرونی هستند.

آشنایی با پنجره دوجداره

پنجره‌ها می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند برخی از انواع پنجره ها بازتر می‌شوند، بعضی از آن‌ها برای نمایش فضای گسترده‌ای مناسب هستند، و بعضی از آن‌ها جریان هوای مناسبی را در فضا امکان‌پذیر می‌کنند. پنجره‌ها از نظر طراحی معماری ساختمان و یا سبک تزئینی نیز متفاوت هستند.