پنجره کشویی تک ریل uPVC چطور کار می کنند؟

پنجره-کشویی-تک-ریل

پنجره کشویی تک ریل

پنجره کشویی تک ریل یادآور تاریخ غنی معماری هرکشوری است. این پنجره ها جزو ویژگی های بسیار محبوب اواخر دوره جرجی هستند و همچنین در اغلب ساختمان‌های دوره ویکتوریا نصب شده­اند.

آنچه این نوع پنجره را از سایر پنجره ها متمایز می کند، قابلیت کشویی آن است که بدون اشغال فضای داخل خانه یا قسمت بیرونی می تواند باز و بسته شود. این پنجره یک طراحی هوشمندانه است که قرن ها دوام آورده است.
در ابتدا ، پنجره های کشویی از قاب های چوبی ساخته می شدند اما پنجره های کشویی تک ریل مدرن از  uPVC  ساخته می شوند. این ماده از ارزش بهتری برخوردار است، نگهداری آن آسانتر است و می تواند بازده انرژی و حتی اعتبار محیطی بهتری را ارائه دهد.

با داشتن پنجره های کشویی تک ریل چوبی ، قاب پنجره ها – به خصوص قابهای قدیمی تر – ممکن است پوسیده شود، ممکن است پروفیل ها گیر کند یا قاب مستعد عبور هوا شود. UPVC ماده ای به مراتب سازگارتر است و می توان آن را با استانداردی بسیار بالا نصب کرد که طول عمر طولانی با هزینه کلی کمتر را امکان پذیر می کند.

پروفیل چیست؟

در ابتدا مهم است که بدانید چه چیزی باعث می شود پنجره های کشویی متفاوت از سایر پنجره ها باشد. مثلاً چه تفاوتی بین یک پنجره کشویی و یک پنجره لولا دار وجود دارد؟
به عبارت ساده تر ، پروفیل قسمت کشویی تک ریل یا دو ریل پنجره است که اجازه می دهد پنجره باز و بسته شود، بدون آنکه هیچ یک از قطعات یا قاب پنجره مجبور به حرکت به سمت داخل یا خارج شود.
این پنجره ها از دو قاب کامل تشکیل شده اند که بطور مستقل از یکدیگر در یک قاب بزرگترحرکت می کنند که موجب باز و بسته شدن پنجره می شود.

پنجره کشویی تک ریل
پنجره کشویی تک ریل

چگونه پروفیل درون قاب قرار می گیرد؟

اگر قبلاً از پنجره با الوار چوبی استفاده کرده اید، احتمالا خیلی خوب می دانید که با افزایش سن پنجره، مکانیسم کشویی آن ممکن است به سختی عمل کند. حل این مشکل می تواند امری خسته کننده باشد، گاهی قسمت های جدایی ناپذیر مکانیزم کشویی  تک ریل یا دو ریل رنگ می شود و کار کردن با پنجره مثل سابق، نیازمند صرف انرژی بیشتری خواهد بود.

رنگ کردن فاصله کوچک بین پروفیل و قاب کلی، موجب سفت شدن و گیر کردن مکانیزم کشویی پنجره خواهد شد. اگر پنجره کشویی تک ریل شما به راحتی باز یا بسته نمی شود، فاصله های بین قاب و پروفیل را به دنبال رنگ شدگی یا زباله بررسی کنید.

دانستن نحوه باز و بسته شدن پنجره های کشویی به شما کمک می کند تا پنجره های کشویی خود را در شرایط عالی نگه دارید. پنجره های کشویی تک ریل مدرن ساخته شده از uPVC معمولاً مشکلات پنجره های قدیمی را ندارند اما درک طرح اصلی به شما این امکان را می دهد تا در صورت بروز مشکل را سریعتر و دقیق تر تشخیص دهید.

در مورد تعویض پنجره های قدیمی بیشتر بدانید

پنجره کشویی تک ریل
پنجره کشویی تک ریل

وزنه ها، وزنه های تعادل و بندها در پنجره کشویی

به طور سنتی، پنجره های کشویی چوبی از سیستم وزنه ها و بند ها برای باز و بسته شدن استفاده می کردند. پروفیل متحرک از طریق طنابی که روی یک قرقره پنهان در درون قاب کشویی قرار می گیرد، به وزنه ای وصل می شود.

وزن پروفیل تقریباً برابر با وزنه های درون قاب بود و به همین ترتیب، مقاومت مورد نیاز برای باز و بسته شدن پنجره وجود داشت.

اگر قرار است درون قاب پنجره ای مدرن مشابه uPVC را نگاه کنید، می بینید که سیستم ساده وزنه و بند جایگزین فنری پر شده است و چیزی به نام تعادل پیچشی را ایجاد می کند. که باز هم همه درون قاب ها پنهان است.

تعادل پیچشی پنجره کشویی چیست؟

برای تعادل در پنجره های کشویی بدون قطعه سرب یا فلز – مانند طرح های قرن 18 – امروزه معمولاً از یک میله مارپیچ و فنر های کششی استفاده می شود.

معمولاً  این سیستم درون یک لوله پلاستیکی پنهان می شود که بسته به اینکه آیا پنجره باز است یا خیر، قابل مشاهده می باشد. میله باید از یک فلز قوی -اغلب از جنس فولاد ضد زنگ- ساخته شود. واشری که به این اجزاء وصل می شود نیز به دلیل یکدست بودن مخفی شده است. برای چشم غیر مسلح باید اینگونه به نظر برسد که پنجره توسط یک میله سفید ساده در دو طرف آن در حال کشیده شدن به سمت بالا و پایین است.

پنجره کشویی تک ریل
پنجره کشویی تک ریل

چرا پنجره کشویی تک ریل با پروفیل uPVC بخریم؟

اکنون که با عملکرد پنجره های کشویی تک ریل آشنا شده اید، ممکن است برایتان جای سوال باشد که آیا مکانیسمی که از آنها در این پنجره ها استفاده می شود در مقایسه با طرحهای مدرن بهتر عمل می کند یا خیر.
واقعیت این است که علیرغم طراحی قدیمی تر این پنجره ها، دلایل بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در خرید پنجره های کشویی وجود دارد. ماندگاری آنها گواهی از طراحی مبتکرانه و عملی آنهاست.

شکی نیست که مجموعه ای از پنجره های کشویی دارای جذابیتی خاص است که در طراحی ساده پنجره های لولادار وجود ندارد. اگر خانه شما متعلق به یک دوره خاص تاریخی است، قطعا بدون پنجره های کشویی درست به نظر نمی رسد.

چرا پنجره های کشویی تک ریل با پروفیل uPVC بخریم؟

اگر برای نصب پنجره های کشویی تک ریل تصمیمتان جدی است اما در مورد نوع موادی که درمنزل شما کارایی بهتری خواهد داشت مطمئن نیستید، در اینجا به دلایل بسیار خوبی برای انتخاب uPVC نسبت به انواع دیگر می پردازیم:

پنجره کشویی تک ریل
پنجره کشویی تک ریل

نگهداری کم : تمیز نگه داشتن و نگهداری از uPVC کار بسیار راحتی است. کشیدن پارچه ای مرطوب به طور مستمر روی قاب ها، تمام چیزی است که آنها به آن احتیاج دارند.

دوام uPVC : ماده ای بسیار بادوام است. آب و هوا تاثیری بر روی پنجره uPVC نخواهد داشت و نور خورشید به هیچ وجه رنگ قاب را تغییر نمی دهد. انتظار می رود که پنجره شما حداقل 30 سال دوام داشته باشد.

راندمان عالی انرژی uPVC : عایق  بسیار خوبی است. همچنین جنس عالی این ماده باعث می شود که نصب کننده پنجره بتواند به خوبی قاب پنجره را محکم کند و این مهر و موم در اثر گذشت زمان دچار خرابی کمتری شود. در نتیجه انتخاب یک قاب پنجره uPVC موجب صرفه جویی در هزینه قبض های گرمایشی شما می شود.

تنوع و تطبیق پذیری : طیف وسیع رنگ پنجره های uPVC در مقایسه با انواع دیگر پنجره، بی همتا است. پنجره های کشویی شما کاملاً با خانه شما مطابقت خواهند داشت.

قیمت مناسب : وقتی قیمت uPVC را با قاب های آلومینیومی یا چوب مقایسه می کنید، تنها یک برنده وجود دارد. اگرمجبور به استفاده از ماده دیگری برای پنجره نیستید، UPVC از نظر قیمت گزینه مناسب تری است.

سازگار با محیط زیست : پنجره های قدیمی uPVC می توانند برای ساخت قابهای جدید بازیافت شوند. بنابراین باید از uPVC به عنوان گزینه ای منطقی تر -از لحاظ محیط زیستی- برای خانه خود استفاده کنید.

منبع : https://www.premierwindows.ltd.uk

موضوع : پنجره کشویی تک ریل