زمان درست تعویض پنجره های دوجداره چه موقعی است؟

زمان-صحیح-تعویض-پنجره-های-قدیمی

در این مقاله ما تلاش کرده ایم برای این سوال که چه موقعی زمان درست برای تعویض پنجره های دوجداره است؟ پاسخ درستی را آماده کنیم.

دلایل متعددی برای جایگزینی شیشه قدیمی یک پنجره وجود دارد. با این حال، اگر پنجره‌ ای نیازی به تعویض ندارد با  تعمیر پنجره دوجداره میتوانید کمی در هزینه ها صرفه جویی کنید.

شیشه پنجره دوجداره آسیب ‌دیده

اگر شیشه پنجره شما آسیب ببیند، باید شیشه را تعویض کنید. اما می توانید قاب شیشه را برای مصرف آتی در جای مناسبی نگه داری کنید. بیشتر انواع قاب‌ ها برای پنجره دوجداره به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی می‌توانید شیشه شکسته یا آسیب ‌دیده خود را تعویض کنید.

تعویض پنجره های قدیمی
تعویض پنجره های قدیمی

قاب پنجره دوجداره آسیب ‌دیده

در بیشتر موارد اگر قاب پنجره شما آسیب‌ دیده باشد، به شیشه جدید نیز نیاز خواهید داشت. چرا که درآوردن شیشه از پنجره به صورت یک تکه دشوار است مگر اینکه قاب کاملاً آسیب دیده باشد. که شامل قاب‌ های چوبی پوسیده، قاب تاب برداشته UPVC،  قاب ‌های رنگ پریده و قاب و ارسی شکسته می‌شود.

ارسی های شکسته در پنجره دوجداره

اگر ارسی پنجره شما شکسته باشد، به راحتی می ‌توانید شیشه ‌ها را بدون نیاز به درآوردن ارسی تعویض کنید.

چگالش یا بخار گرفتن پنجره دوجداره

چگالش یا بخار بین شیشه‌ ها به این معنی است که درزگیری شیشه دوجداره شما خراب شده‌ است. شما نمی‌توانید این خرابی را تعمیر کنید و باید شیشه را تعویض کنید.

درزگیر پنجره دوجداره قدیمی شده

اغلب درزگیری ها 10 تا 20 سال دوام دارند. اما در برخی موارد، درزگیر شما ممکن است فقط 5 سال دوام بیاورد. در این صورت شما احتمالاً باید شیشه های پنجره دوجداره خود را تعویض کنید و یا آن را دوباره درزگیری کنید اما می‌توانید قاب‌ های پنجره را نگه دارید.

آیا پنجره های دوجداره دچار چگالش می شوند؟

پنجره دوجداره به چند دلیل دچار چگالش می شود، و این ویژگی همیشه هم بد نیست.

تعویض پنجره های قدیمی
تعویض پنجره های قدیمی

چگالش در قسمت خارجی

چگالش در قسمت خارجی پنجره دوجداره می‌تواند آزاردهنده باشد، اما مشکلی نیست. پنجره های دوجداره مدرن از لحاظ مصرف انرژی بسیار کارآمدتر هستند، که به این معناست که از انتقال هوا به داخل شیشه جلوگیری می‌کند. از آنجا که فضای داخلی خانه به احتمال زیاد گرم ‌تر یا خنک ‌تر از بیرون است، می‌تواند باعث شود که آب در بیرون پاشیده شود، درست مانند زمانی که یخ را در یک لیوان آب قرار می‌دهید.

چگالش در قسمت داخلی

چگالش داخلی به دلیل همان مساله در چگالش بیرونی ایجاد می‌شود. اما معمولاً به این معنی است که منزل شما خیلی مرطوب است و یا اینکه پنجره ‌های شما زمانی که در حال پخت و پز و یا حمام هستید بخار می گیرند. در این زمان ها پنجره ای را باز کنید و به یاد داشته باشید که اگر قطرات آب زیادی بر روی درزهای پنجره ایجاد شد آنها را با حوله‌ای کاملا خشک کنید.

 چگالش بین جداره ها

اگر شیشه دوجداره شما بخار می گیرد و یا قطرات آب میان جداره ها دیده می شود، درزگیری پنجره شما قدیمی شده یا آسیب ‌دیده است و احتمالاً به این معناست که شما باید درزگیر یا شیشه را عوض کنید. اگر چگالش بین شیشه‌ ها ایجاد شود، هوا بین شیشه ‌ها جابجا شده و هوای گرم و سرد را با خود جابجا می‌کند، که بهره‌ وری انرژی خانه شما را کاهش می‌دهد.

آیا می‌توانم خود چگالش پنجره را رفع کنم؟  

این یک گفته رایج است که شما می ‌توانید چگالش میان دوجداره را با حفر سوراخی برای گردش هوا از بین ببرید، این تکنیک فقط برای چند هفته تا چند ماه کارآمد خواهد بود. شما مجبورید که این پروسه را مدام تکرار کنید تا از چگالش جلوگیری کنید و هر بار تکراراین کار بازده انرژی پنجره شما را کاهش خواهد داد.

تعویض شیشه پنجره های تک جداره

اگر خانه شما در حال حاضر دارای  پنجره ای تک جداره است، می‌توانید با ارتقا پنجره خود به پنجره دوجداره پول بیشتری پس‌انداز کنید.

شیشه دوجداره ثانویه

اگر یک پنجره ای قدیمی داشته باشید اما قاب و شیشه سالم باشند، می‌توانید با نصب شیشه ثانویه پنجره دوجداره بیشتر صرفه جویی کنید. در این صورت نصاب شیشه دومی را در مقابل قاب قرار داده و آن را محکم خواهد کرد. اگرچه یک لایه گاز برای محافظت در برابر آب و هوای سرد و گرم وجود ندارد اما کارایی انرژی خانه شما را با هزینه‌ای بسیار معقول افزایش می‌دهد.

چه زمانی می‌توانید پنجره‌های دوجداره خود را تعمیر کنید

در بسیاری از موارد، شما می‌توانید به جای تعویض پنجره بدون تخریب آن را تعمیر کنید. اگر پنجره‌ های شما کم‌ تر از ۱۰ سال قدمت داشته باشند، این کار بسیار درستی است. با این حال، اگر درزگیری، شیشه و یا فریم شما به پایان عمرمفید خود نزدیک است، بهتر است که آنها را تعویض کنید.

درزگیری مجدد پنجره دوجداره

در برخی موارد، یک لعاب بهتر یا مناسب ‌تر می‌تواند پنجره شما را درزگیری کند. به اینصورت که  بتونه  قدیمی را از بین برده و یک خشک‌ کننده و بتونه جدید را به پنجره اضافه کند. اگر پنجره دوجداره پر شده با گاز آرگون یا گازی مشابه داشته باشید، این روش کارساز نخواهد بود.

تعویض پنجره های قدیمی
تعویض پنجره های قدیمی

تعمیرات اساسی و کاهش جریان عبوری

تعمیرات اساسی و کاهش جریان عبوری به طور معمول شامل تعویض درزگیری ها، نوارهای جدید و سایر تعمیرات در صورت لزوم برای ایجاد ویژگی ضد عبور جریان بودن و درزگیری پنجره ها می باشد. این کار بهترین گزینه برای شما است اگر پنجره های شما در شرایط بسیار مناسبی قرار دارند اما دچار چگالش یا عبور جریان هوا شده اند.

مقاوم سازی قاب های قدیمی پنجره دوجداره

مقاوم سازی قاب های قدیمی ارزانترین راه برای تعویض پنجره دوجداره است زیرا نیازی به خرید فریم های جدید نیست که می تواند 50٪ یا بیشتر در هزینه خرید پنجره به صرفه باشد. با این وجود در صورت داشتن قاب های قدیمی، نداشتن عمق مناسب قاب برای افزودن جداره یا فریم های آسیب دیده، این کار ممکن نیست.

ملحقات پنجره دوجداره چیست؟  

ملحقات پنجره دوجداره در اطراف قاب پنجره نصب می شود تا درزگیری بهتری به پنجره اضافه شود. با این حال، این نوع اصلاحات در بهترین حالت موقتی هستند و به مدت طولانی پنجره شما را درزگیری نمی کنند.

آیا تعمیر پنجره بهترین گزینه است؟

اگر پنجره شما کهنه یا آسیب ‌دیده است و یا عمر مفید آن به پایان رسیده است، به هر حال ممکن است مجبور باشید ظرف چند سال آینده آن را تعویض کنید. این می‌تواند به این معنا باشد که تعمیر پنجره‌ ها در بلند مدت هزینه بیشتری نسبت به تعویض پنجره ‌ها خواهد داشت.

آیا این تعویض شیشه ‌های پنجره دوجداره باعث صرفه‌جویی در هزینه ها می ‌شود؟

پنجره دوجداره به احتمال زیاد هزینه قبوض شما را کاهش می‌دهد اما اگر پنجره‌ های فعلی تان خیلی قدیمی باشند یا اینکه می توانید با قیمتی مناسب پنجره ها را تعویض کنید، به احتمال زیاد سودی نخواهید کرد. با این حال، شما می‌توانید ارزش خانه خود را بالا برده، راحتی را افزایش داده و میزان صدا در خانه را کاهش دهید، که به نوبه خود می‌تواند بسیار مفید باشد.

تعویض پنجره های قدیمی
تعویض پنجره های قدیمی

اگر نگران هزینه های پنجره ‌های خود هستید، مطمئن شوید که سطح انرژی فعلی پنجره ‌های خود را می‌دانید، و سپس به دنبال پنجره ‌های UPVC  در سطح انرژی پایین تر از E بگردید تا در مصرف انرژی بیشتر صرفه جویی کنید.

منبع : https://www.expertsure.com

موضوع : تعویض پنجره های قدیمی

اگر پاسخگو نبودیم در واتساپ پیام دهید.(9 صبح تا 8 شب)

09124991706