عایق کردن پنجره های قدیمی

عایق-کردن-پنجره-های-قدیمی

بهبود راندمان انرژی پنجره ‌های خانه می تواند کاری ساده و در عین حال دشوار باشد (بستگی به اهداف شما دارد) کهوبا عایق کردن پنجره های قدیمی می توانید به ان تا حدودی برسید. اگر به پنجره‌ های قابل جابه جایی فکر میکنید که می توانند برای فصل گرمایش کامل بسته شوند، یا اگر به حفظ دید پنجره بیشتر از دور نگه داشتن هوای سرد علاقه دارید، چند گزینه پیش رویتان خواهید داشت.

اما اگر بخواهید عایق ‌بندی پنجره خود را به شکلی که می‌تواند فصل به فصل، بدون نیاز به حذف روکش عایق آب و هوا و یا پوشش پنجره در فصل بهار و تعویض آنها در پاییز تغییر دهید، آنگاه گزینه‌ های شما تا حدودی کاهش پیدا میکنند. اما در هر دو مورد منطقی است که تا جایی که میخواهید بهره ‌وری انرژی خانه خود را با عایق کردن و تمیز کردن پنجره‌ های خود بهبود بخشید. بهبود عایق ‌بندی پنجره یکی از ارزان ‌ترین کارها است که می‌توانید برای صرفه‌ جویی در قبض انرژی خود انجام دهید.

با عایق کردن شکاف های پنجره ها شروع کنید

اولین منطقه ای که باید بررسی کنید شکاف ها هستند. شکاف، بین قاب متحرک و کانالهایی که قاب در آنها حرکت می کنند و همچنین میان خود قابها وجود دارد. عموماً بهتر است برای ایجاد شکاف در اطراف پنجره و اطراف لبه های پنجره، بهبودسازی دائمی را فراموش نکنید.

قرار دادن درزگیر برای پنجره های قدیمی

درزگیری مشکلات بی شمار در اطراف خانه را حل می کند، از جمله درز هوای سرد که ناشی از شکاف های اطراف پنجره است. افزودن درزگیر در اطراف قابهای پنجره ( چه در داخل و چه در خارج از خانه) نه تنها برای راندمان انرژی، بلکه برای کنترل رطوبت نیز ضروری است. به طور کلی، هر درزگیری درب و پنجره که برای استفاده در فضای داخلی و خارجی استفاده می شود، کارآمد خواهدبود. اگر می خواهید درزگیر را رنگ کنید، دنبال محصولی قابل رنگ شدن بگردید.

به دنبال شکافهای واضح بین قالب ریزی پنجره و قسمت بیرونی خانه باشید و آنها را پر کنید. همچنین فاصله بین قالب آجری و قاب پنجره را درزگیری کنید. در قسمت داخلی، در نظر بگیرید که قالب مورد نظر خود را از پنجره جدا کرده و فضای بین قاب پنجره و فضای باز شدن پنجره را پر کرده و سپس قالب ریزی را جایگزین کنید. برای شکافهای کوچک (1/4 اینچ یا کمتر) از بتونه استفاده کنید. برای شکافهای بزرگتر، از اسپری فوم یا مواد عایق شل شده (مانند فایبرگلاس) با حداقل فاصله استفاده کنید (آن را بیش از حد فشرده نکنید وگرنه اثر آن کم می شود). همچنین می توانید درزگیری جداشونده خریداری کنید که می توانید در پاییز در اطراف قاب پنجره اعمال کرده و در هنگام بهار که می خواهید دوباره پنجره ها را باز کنید، آن را جدا کنید.  

عایق کردن پنجره های قدیمی
عایق کردن پنجره های قدیمی

عایق کردن پنجره های قدیمی در برابر آب و هوا

عایق های پنجره در اشکال مختلفی وجود دارند، از نوارهای لاستیکی یا فومی چسبنده گرفته تا فلنج های فلزی V شکل. نوارهای پشتی چسبدار با فشار چسبیده می شوند. آنها را به سطحی از پنجره که بسته می شود اضافه می کنید تا هنگام بسته شدن، شکاف پر شود. تا زمانی که این نوع عایق و درزگیر زیادی ضخیم نباشد، هیچ مشکلی برای عملکرد عادی پنجره پیش نمی آید. بیشتر قسمتهای این عایق عمر طولانی ندارند و در طی چند سال خرابتر می شوند، به خصوص اگر در معرض رطوبت قرار گیرند.

نوارهای فلزی کانال V به کانالهایی که به قابهای قابل جابجایی پنجره به سمت داخل وصل می شوند، قرار دارد. آنها حرکت پنجره را محدود نمی کنند اما عایق بندی کاملی نیستند. با این وجود آنها ورود هوای سرد را متوقف می کنند و ایجاد “هوای مرده” در شکاف، انتقال حرارت را متوقف می کنند.

عایق کردن پنجره های قدیمی
عایق کردن پنجره های قدیمی

روکش های عایق کردن پنجره های قدیمی

مجموعه عایق پنجره

راهرو فروش روکش عایق آب و هوا در اکثر فروشگاه ها با مجموعه های عایق بندی پنجره پر شده است. محصولاتی که شامل چارچوبی از نوارهای چسبنده در اطراف پنجره در قسمت داخلی ایجاد کرده و سپس روکش شفاف را به این چارچوب می چسباند. در بعضی موارد لازم است روکش را با سشوار گرم کنید تا محکم شود و دید بهتری داشته باشد. مزیت بزرگ این روکشها این است که آنها فضای هوای مرده ای را بین روکش و شیشه پنجره ایجاد می کنند که تأثیر قابل توجهی در مقاومت رسانش گرمایی پنجره دارد. همچنین می توانند از درز هوای سرد جلوگیری کنند. اما باز هم، اگر می خواهید در بهار و تابستان پنجره خود را باز کنید باید روکش را بردارید و در پاییز آن را با محصول جدید جایگزین کنید.

عایق کردن پنجره های قدیمی
عایق کردن پنجره های قدیمی

راه حل های خانگی عایق کردن پنجره های قدیمی

اگر پنجره ای دارید که به از دست دادن منظره آن اهمیتی نمی دهید ( شاید به دلیل اینکه زیادی بلند است یا به ندرت از آن استفاده می شود) می توانید برای بهبود روند عایق کاری، چند روکش را هم در قسمت داخلی و هم در قسمت بیرونی وصل کنید. این کار معمولاً با استفاده از نوارهای نگهدارنده و میخ منگنه انجام می شود اما در قسمت داخلی می توانید از نوار چسب فرش دو طرفه استفاده کنید. نکته منفی مهم این است که نتیجه کار شما می تواند کمی ناشیانه به نظر برسد و نمای پنجره را کمی تار کند.

برخی از افرادکه کار عایق کاری را خود انجام داده اند از نایلون حبابدار (bubble wrap) استفاده می کنند. هرچه حباب ها بزرگتر باشند، عایق مؤثرتری خواهند بود. برخی ادعا می کنند که تنها بریدن قسمتی از نایلون حبابدار و قرار دادن در قاب پنجره، مرطوب کردن پنجره و سپس فشار دادن نایلون به شیشه مرطوب کافی خواهد بود تا در تمام زمستان عایق محکمی داشته باشید. در غیر این صورت نوار چسب های زیادی وجود دارد که می تواند در اطراف محیط برای نگه داشتن نایلون حبابدار مورد استفاده قرار گیرد.

به شما توصیه میکنم که مقاله عایق صدا برای عایق بندی پنجره های قدیمی را حتما مطالعه کنید.

پنجره ضد طوفان

پنجره ضد طوفان قابل جابجایی

احتمالا به خوبی کار فصلی جا به جایی پنجره‌ های ضد طوفان در بهار و تعویض آنها با پنجره‌ های توری و بالعکس در پاییز را به خاطر دارید. پنجره ضد طوفان یک مزیت بزرگ دارد: وقتی پنل های پنجره نصب می شوند، تهویه کامل برقرار می‌شود و دیگر مجبور نیستید همه زمستان از شیشه ی پنجره ای کثیف بیرون را تماشا کنید. پنجره های ضد طوفان قابل جابجایی و پنجره های پنل دار دیگر به بازار عرضه و فروخته نمی شوند (البته می توانید آنها را به صورت سفارشی تهیه کنید) اما اگر در خانه ای قدیمی تر زندگی می کنید، در مورد تعویض آنها دوباره فکر کنید، زیرا این پنجره ها مزایای قابل توجهی دارند.

پنجره های ترکیبی ضد طوفان

دلیل این که دیگر پنجره های ضد طوفان قابل جابجایی و پنجره های پنل دار قابل فروش نیستند، وجود پنجره های ترکیبی ضد طوفان است. پنجره ی ترکیبی مستقیماً به قسمت بیرونی (brick mold) متصل می شود، از ترکیب قابی باریک، روکشی فلزی و دو آویز ساخته شده است که در آن یکی یا هر دو پنل شیشه ای برای مسدود کردن جریان هوا یا تهویه، به بالا یا پایین کشیده می شوند.  این یک راه حل بسیار راحت تری است که بهترین های هر نوع پنجره را ارائه می دهد اما همچنان امکان تهویه کامل را فراهم نمی کند. اما بیشتر پنجره ها نیز این ویژگی را ندارند.

تعویض پنجره با دوجداره

به دلیل پیشرفت ‌های تکنولوژی در پنجره بندی در سال‌های اخیر، بسیاری از صاحبخانه‌ ها می خواهند پنجره‌ های قدیمی و ناکارآمد خود را با مدلهای جدید و محکمتر جایگزین کنند. علاوه بر ارائه عایق ‌بندی بهتر در قاب، برخی پنجره‌ های جایگزین با کیفیت بالاتر، جایگزین شیشه پنجره استاندارد با واحدهای شیشه‌ای عایق (Insulated Glass Units) شده‌اند. IGUs پنجره هایی هستند که در آن یک شکاف بین دو قاب پنجره محکم شده در داخل یک قاب ایجاد می‌شود. معمولاً فاصله بین شیشه‌ ها با گاز بی ‌اثری مثل آرگون پر می‌شود.

این کار فقط فضای خالی ایجاد نمی‌کند بلکه برای توقف انتقال گرما نیز موثر است و دارای عایق بندی مضاعف است. ساختمان‌ های تجاری که دارای گواهی راندمان انرژی هستند تقریباً همیشه به داشتن پنجره ‌های IGU با کارایی بالا منصوب می‌شوند.

اگر قصد تعویض پنجره های قدیمی خود با دوجداره را دارید، اساساً دو گزینه دارید. می توانید قابهای جدید و کارآمدتر سفارشی ساخته شده تهیه کنید و در چارچوب موجود پنجره نصب کنید. یا می توانید پنجره های قدیمی را کاملاً بردارید و پنجره های جدید با قابهای جدید نصب کنید. در هر صورت، هر پنجره جدیدی که خریداری می کنید دارای رتبه بندی بهره وری انرژی (معمولاً توسط ارائه دهندگان انرژی به طور مستقل صادر می شود) می باشد، بنابراین می توانید هزینه های آنها را با میزان صرفه جویی در انرژی شان مقایسه کنید.