نصب چمن مصنوعی زیرسازی

نصب-چمن-مصنوعی-زیرسازی

زیرسازی چمن مصنوعی لایه ای بین لایه خاک در زیر و لایه های فوقانی است. یکی از مهمترین قسمتهای نصب چمن مصنوعی، زیرسازی آن است. ساخت زیرسازی درست طول عمر چمن مصنوعی را افزایش خواهد داد. ساخت زیربنا مناسب یکی از بزرگترین و مهمترین ویژگی های نصب چمن مصنوعی است.

بنابراین با توجه به اهمیت زیرسازی در نصب چمن مصنوعی حتما کارشناسان خبره را در این زمینه بخدمت بگیرید. گروه نوین خانه با بیش از 10 سال تجربه فقط با یک تماس در خدمت شماست.

بسته به اندازه امکانات و نوع ورزش، مشاوره با متخصصان در حوزه های عمرانی و مهندسی زمین برای استفاده از راهنمایی ها و کمکهای آنها ضروری است. اگرچه آزمایشات ژئوتکنیکی هزینه بالایی دربردارد اما برای کلیه امکانات ورزشی بزرگ پیشنهادی مثل زمینهای استاندارد فوتبال پیشنهاد می شود …

الزامات اساسی زیرسازی مناسب هنگام نصب چمن مصنوعی برای رشته های ورزشی به شرح زیر است:

مسطح و یکنواخت

پایدار

 ضدیخ

زهکشی عالی

زیرسازی چمن مصنوعی باید از ترکیبی از مواد تشکیل شده باشد که منجر به سازه کلی با ثباتی شود و بنابراین در برابر شرایط اقلیمی محلی مانند دوره باران شدید، یخبندان و… مقاومت کند. سطح بالایی زیرسازی باید ازهر نوع شی تیز که می تواند به لنت شوک یا قسمت پشتی چمن مصنوعی آسیب برساند، عاری باشد.

نصب چمن مصنوعی زیرسازی

سه عامل اصلی برای عدم موفقیت در زیرسازی نصب چمن مصنوعی وجود دارد: 1- کمبود مواد کافی برای پر کردن، 2- عدم تراکم، 3- زهکشی نامناسب.

سایر موارد مربوط به زهکشی برای زیرسازی نصب چمن مصنوعی

ملاحظات زهکشی برای زمین های بزرگ ورزشی بسیار مهم است. بزرگترین علت از بین رفتن چمن مصنوعی در زمینهای ورزشی وجود آب ایستا در اطراف یا زیر زمین است. به طور کلی، در صورت وجود، آب موجود در سطح و آبی که از پشت سوراخ شده چمن مصنوعی تخلیه می شود، از شیب به پایین ترین لایه در پی می رود. این آب باید به یک خروجی ریخته شده و از ناحیه زمین بازی دور شود.

لینک پیشنهادی نوین خانه : نصب چمن مصنوعی فوتسال

الزامات زهكشي براي زمینی با ویژگی عدم جذب آب به زهكشهاي زيرزميني اضافي براي جمع آوري آبي كه از سطح در زيرزمين جمع مي شود، نیازمند مي باشد. پی معمولاً با شیب بین 0.8 – 1٪ تراز می شود. مکان و محیط اطراف زمین پیشنهادی و محل های خروجی آب از عوامل مهم در طراحی سیستم زهکشی است. بین نفوذپذیری خاک، فاصله و عمق زهکشی ها رابطه تنگاتنگی وجود دارد. ظرفیت آبی که لوله های زهکشی قادر به حمل آن هستند به قطر داخلی لوله، شیب نصب چمن مصنوعی و ماده ای که لوله ها از آن ساخته شده اند، بستگی دارد. روش نصب برای یک سیستم موفق به همان اندازه مهم است. بنابراین اکیداً توصیه می شود در مرحله طراحی زمین پیشنهادی، مشاوره هایی با متخصصین زهکشی انجام دهید.

سه نوع زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی

چمن مصنوعی ممکن است روی پی آسفالت مهندسی شده، پی بدون زهکشی (مصالح متراکم) یا بتون نصب شود.

زیرسازی آسفالت

زیرسازی متراکم شده با آسفالت ماندگارترین و پایدارترین پی تا به امروز بوده است. بعد چمن مصنوعی بر روی سطح پوشیده با آسفالت نصب می شود. برخی از آیین نامه های ورزشی نصب لنت های شوک برای جذب شوک را الزامی میکنند. لنت شوک بر روی سطح پوشیده با آسفالت و به دنبال آن چمن مصنوعی نصب خواهد شد. بیشتر زیرسازی های آسفالت نفوذ آب را غیرممکن می سازند.

نصب چمن مصنوعی زیرسازی

زیرسازی بدون زهکشی

زیرسازی شامل یک سطح فشرده از مصالح خرد شده است. در صورت لزوم، یک لنت شوک نصب می شود. در صورت نیاز به لنت شوک، توصیه می کنیم یک ماده ژئوسنتتیک بین مصالح زیرسازی و چمن مصنوعی نصب کنید. فایده یك زیرسازی بدون زهکشی این است كه از نظر نفوذ پذیری در آب، كم هزینه تر از پی آسفالت است اما از آسفالت دوام بالاتری ندارد و ممکن است ظرف چند سال به تعویض یا تعمیر نیاز داشته باشد.

زیرسازی با بتون تقویت شده

زمینهای ورزشی با ابعاد کوچکتر با استفاده از صفحات بتونی تقویت شده با ضخامت حداقل 150 میلی متر ساخته می شوند. سپس چمن مصنوعی در بالای سطح بتون نصب می شود.

حتما مقاله نصب چمن مصنوعی فوتبال را مطالعه کنید.

آماده سازی زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی

برای نصب چمن مصنوعی، زیرسازی صاف و پایدار با زهکشی مناسب مورد نیاز است. نحوه تهیه زیرسازی قبل از نصب چمن مصنوعی جدید، به همان اندازه فرایند نصب اهمیت دارد.

پس چه اقدامات اساسی در جهت اطمینان از آمادگی کامل زمین برای نصب جدید چمن مصنوعی انجام می شود؟

تعیین نوع زمین برای زیرسازی

مشخص کردن شرایط زمین و نوع خاک زمینی که در آن کار می کنید می تواند به تعیین میزان تخلیه آب و به نوبه خود، نوع ماسه یا سنگ خرد شده ای که باید اضافه شود کمک خواهد کرد. انجام این ارزیابی در مراحل اولیه بسیار مهم است زیرا در نهایت میزان کار را مشخص می کند.

نصب چمن مصنوعی زیرسازی

چمن و گیاهان موجود را حذف کنید

بعد از بررسی منطقه، مرحله بعدی حذف هرگونه گیاه ارگانیک موجود است. برای ساخت زیرسازی استاندارد، لازم است که تاعمق 50 میلی متری تمام گیاهان را با استفاده از ابزار برش چمن خارج کنید. ابزار برش چمن باعث خروج لایه موجود چمن طبیعی و همچنین ریشه هر نوع گیاه در زیر آن خواهد شد.

ماسه یا سنگ را برای نصب چمن مصنوعی زیرسازی اضافه کنید

اگر زمین از خاک ماسه ایی ساخته شده باشد و زهکشی رایگانی را ارائه دهد، به ساخت و ساز زیرسازی استاندارد شامل 50 میلی متر ماسه تیز احتیاج دارد. به عنوان یک راهنمایی تقریبی، این کار معمولاً به حدود 80 کیلوگرم شن تیز در هر متر مربع نیاز دارد. با این حال اگر خاک بیشتر از جنس خاک رس باشد و زهکشی محدود شود، ممکن است لازم باشد که یک زیرسازی سنگی اضافی ایجاد شود که شامل سنگ استاندارد نوع 1 با عمق 50-100 میلی متر خواهد بود.

نصب چمن مصنوعی زیرسازی

سطح را برای زیرسازی متراکم کنید

با ایجاد لایه شن و ماسه تیز که اکنون گذاشته شده است، برای ایجاد زیرسازی پایدار برای نصب چمن مصنوعی، باید سطح فشرده شود. یک صفحه تراکم برقی، کار را به طور کامل انجام می دهد. در صورت وجود هرگونه برجستگی، یک تکه الوار تنها ابزاری است که برای تراز کردن سطح لازم است.

اضافه کردن لایه ژئوتکستایل (اختیاری)

در این زمان، زمین به اندازه کافی خالی وهمسطح خواهد شد، اما ما هنوز باید چگونگی جلوگیری از رشد هرگونه چمن ارگانیک در چمن مصنوعی را در نظر بگیریم. یک لایه ژئوتکستایل نصب شده در بالا یا زیر آن، لایه 50 میلی متر شن تیز باید این کار را انجام دهد.

نصب چمن مصنوعی زیرسازی

پس از آماده سازی زیرسازی برای نصب چمن مصنوعی، میتوانید سایر ضمیمه ها را به باغ جدید خود اضافه کنید.

منبع : https://www.arturf.com

نصب چمن مصنوعی