طریقه نصب پارکت روی موزاییک

نصب-پارکت-روی-موزاییک

در این صفحه سعی می کنیم شما را با طریقه نصب پارکت روی موزاییک آشنا کنیم، این آموزش فقط برای آشنایی شما با نصب پارکت روی موزاییک است.

نصب پارکت روی موزاییک

نوع کفپوشی که می خواهید پارکت را روی آن نصب کنید بسیار مهم است، زیرا هر سطحی کاملا یکدست و صاف نیست. به عنوان یک قاعده کلی، اگر کفپوش کنونی شما صاف و یکدست باشد، پارکت می تواند به راحتی روی آن نصب شود. بنابراین با توجه به این قاعده نصب پارکت بر روی سیمان عملی است اما به عنوان مثال بر روی کفپوش های آجری، فرش و سنگ طبیعی عملی نیست.

کلیات پارکت و نصب آن

پارکت نوعی کفپوش معلق است به این معنی که در زمین میخ کوب نمی شود یا به کف نمی چسبد. این ویژگی به شما این امکان را می دهد که پارکت را روی سطوح لینولیوم و وینیل نصب کنید و بله … شما می توانید پارکت را روی موزاییک و کاشی نیز نصب کنید. این خبر خوبی برای افرادی است که نمی خواهند زمان زیادی را صرف کندن کاشی و موزاییک کف کنند.

اگر موزاییک های سطح از وضعیت مطلوبی برخوردار باشند، نصب پارکت (یا هر نوع کفپوش چوبی دیگر) روی موزاییک تفاوت زیادی با نصب آن روی سطح خالی ندارد. با این حال باید حواستان به ارتفاعی که کف جدید اضافه می کند باشد. زیرا این افزایش ارتفاع می تواند در درب ورودی و هنگام انتقال به کفپوش دیگر مشکلاتی ایجاد کند.

هنگام قرار دادن پارکت روی موزاییک، سطح باید صاف باشد

اگر موزاییک صاف و یکنواخت باشد و عمق زیادی در خطوط دوغاب وجود نداشته باشد، می توانید بدون هیچ کار اضافی پارکت را روی موزاییک قرار دهید. اگر موزاییک ها ناهموار و دارای لبه های برآمده باشند، یا خطوط دوغاب عمیق باشند با مشکل روبرو می شوید. یکی از دردسرسازترین مشکلات کفپوش وقتی اتفاق می افتد که ناهمواری کف زیرین دقیقاً در زیر نقطه اتصال پارکت قرار می گیرد و وقتی پا روی آن گذاشته می شود، تخته ها جدا می شوند.

لینک پیشنهادی نوین خانه : نصب پارکت لمینت چوبی

پستی و بلندی ها در زیر پارکت کاملا احساس می شوند. راه حل این است که کف را با ملات تراز کنید، دقیقاً همانطور که لایه زیرین هر کفپوشی را تراز می کنید. این ملات را با غلظت مناسب روی موزاییک ها بریزید و اجازه دهید روی سطح پخش شود سپس کمی به یکدست شدن آن کمک کنید. به محض اینکه ملات خشک شد می توانید نصب پارکت روی موزاییک را شروع کنید.

آیا به لایه زیرین برای نصب پارکت نیاز دارید؟

معمولاً هر زمان که کفپوش چوبی نصب می کنید برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و ایجاد تاب در کف، به یک مانع جذب رطوبت نیاز دارید. در بیشتر موارد می توانید فرض کنید اگر در زیر کاشی لایه جاذب رطوبت نباشد، موزاییک ها خود مانع جذب رطوبت خواهند شد.  

لینک پیشنهادی نوین خانه : نصب پارکت روی سرامیک

همچنین برای ایجاد عایق محافظ، زیرسازی پارکت ایده خوبی است. اکثر زیرلایه های پارکت علاوه بر مزایایی که به همراه دارند در برابر رطوبت نیز محافظت می کنند و ارزان نیز هستند. پس از خشک شدن ملات، طبق دستورالعمل محصول زیرلایه پارکت را قرار دهید.

در صورت بالا بودن ارتفاع کف چه کاری باید انجام داد

ترکیب زیرلایه و کفپوش می تواند ارتفاع سطح را 1.5 سانتی متر یا بیشتر بالا ببرد و این امر در درب ورودی و هنگام انتقال به کفپوش دیگر به چشم می خورد. ممکن است مجبور شوید قسمتی از پایین دربها را کوتاه کرده و چارچوب درب را کوچکتر کنید تا کف با آن متناسب شود.

لینک پیشنهادی نوین خانه : تعمیرات درب چوبی

اما در قسمت انتقال چه باید کرد؟ در بیشتر موارد با استفاده از نوارهای انتقال که برای جبران اختلاف سطح به کار می رود، می توان تفاوت ارتفاع را جبران کرد. به طور معمول نوارهای انتقال به لایه زیرین میخ می شوند بنابراین به فاصله حدود سه سانتی متر بین دو کف نیاز دارید. اگر هنگام نصب پارکت روی موزاییک این نکته را بخاطر داشته باشید، نصب نوارهای انتقال آسان است. اما اگر فراموش کردید تا فضایی برای آن باقی بگذارید، ممکن است بتوانید نوارهای انتقالی را پیدا کنید که می توانید آنها را به کف بچسبانید.

منبع : https://www.hunker.com