کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه‌ های کوچک رایگان: طراحی های خلاقانه و برنده جایزه

با الهام از طراحی های عالی در سراسر دنیا کتابخانه کوچک ارزان و رایگان به جامعه خود بیافزاییم. ساخت کتابخانه های کوچک رایگان با الهام از این طراحی ها

من همیشه وقتی کتابخانه کوچک رایگانی را در شهر می بینم به تماشای آن می ایستم. طراحی های آن (و کتاب ها) بسیار هوشمندانه و منحصر به فرد هستند.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه های کوچک رایگان با ایجاد فضایی کوچک در پیاده روها به تبادل کتاب‌ در محله‌ و جامعه خود کمک می کنند. حتی کسانی که به کتاب و کتابخوانی علاقمند هستند به این کتابخانه ها کتاب اهدا می کنند. هر کس می‌تواند کتابی به کتابخانه بیاورد یا کتابی از آن بگیرد، کتابخانه ایی که صاحبخانه ها، صاحبان کسب و کار و گروه‌ های اجتماعی ساخته و در سطح شهر نصب می‌کنند. بر طبق آمار، کتابخانه‌ های رایگان در 50،000 منطقه در ۷۰ کشور وجود دارند و ۳۰۰ درخواست ارسال این کتابخانه ها به 40 کشور دیگر دریافت شده است.

کتابخانه های کوچک ارزان در پیاده رو ها

هر کسی می‌تواند یکی از این کتابخانه ها را بسازد، بنابراین ساخت یک کتابخانه این چنینی توسط خودتان می تواند مهارت و استعداد شما را بر همگان آشکار سازد. برای شروع، باید مطمئن شوید که ساخت کتابخانه چوبی در جایی که می‌خواهید آن را نصب کنید قانونی باشد (ممکن است به تاییدیه شهرداری نیاز داشته باشید) و سپس طرحی بکر از کتابخانه کشیده و مصالح مورد نیازش را تهیه کنید.

در کشورهای مختلف این کتابخانه ها اشکال متفاوتی دارند. برای مثال در ایتالیا، نوعی از این کتابخانه دارای پارکینگ دوچرخه، نورپردازی دارای سنسور حرکتی و یک پنل خورشیدی است. نیکولا اِربن (طراح این کتابخانه) ازکنترل خودکار این کتابخانه اطمینان حاصل کرد تا هر کس در هر زمان از روز که خواست بتواند کتاب رایگان دریافت کند. کتابخانه او در یک رقابت طراحی بین‌المللی اخیر، نشان برتر کسب کرده‌ است.

با ایده ها و اشکال منحصر به فرد و ویژگی‌های جالب، مانند جای نشستن و صندلی های قابل تنظیم برای کودکان و بزرگسالان، هرگز نمی‌ توانید حدس بزنید که در بیرون یا داخل یک کتابخانه این چنینی چه خواهید دید.

کتابخانه های کوچک رایگان طراحی های نوآورانه، خلاق و پایداری را به نمایش می‌گذارند.

به همین دلیل است که سازمان کتابخانه های کوچک، موسسه معماران آمریکا در سانفرانسیسکو و کتاب های کرونیکل، رقابت طراحی ای برگزار کردند تا طی آن طرح های موجود و طرح های بلند پروازانه برای کتابخانه‌ های کوچک جدید در سراسر جهان را جشن بگیرند.

برت جونز داور طراحی و معمار عضو گروه معماران دیوید بیکر، می‌گوید: ” کتابخانه‌ هایی که انتخاب شدند، مبتکرانه و کاربردی بودند.” این طرح‌ ها فراتر از ساخت جعبه ای چوبی استانداردی است که روی یک پایه قرار دارد و مطمئناً شما می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید چرا که طراحی آن ها مانند طراحی خانه‌ ای نیست که قرار است کسی درون آن زندگی کند. آموزش ساخت کتابخانه در منزل برای این کار مناسب می باشد.

او می‌گوید: ” بسیاری از این کتابخانه ها فوق‌ العاده سرگرم کننده و طراحی شده برای کودکان بودند که از نظر من واقعاً عالی بود.”

برخی از طراحی‌ های برنده دارای المانهای تئاتری بودند، از نورپردازی ویژه گرفته تا الهام گرفته شدن از یک کتاب، مثل آلیس در سرزمین عجایب.

کتابخانه های کوچک و ارزان ساخته شده

کتابخانه کوچک ارزان دایره ای

جونز این کتابخانه را اینگونه توصیف می کند:” خلاقانه ترین اثر، میان یک ساختار دایره‌ای شکل که به دور تنه یک درخت پیچیده شده، قرار دارد. دور تا دور درخت، کتابخانه کوچکی از جنس ورقه تایوک تا شده ساخته شده است و صفحاتی را ایجاد می‌کند که بازدید کنندگان می‌توانند از آن عبور کرده و دورتا دور تنه درخت گردش کنند. کتابهای کتابخانه که با مواد ضد آب محافظت می‌شوند، میان صفحات پنهان شده اند.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه کوچک ارزان جغدی

“جغدی” یک کتابخانه کوچک به شکل جغد است که ساخته طراحی اهل لندن به نام بارتوش بوکینسکی و برنده رقابت سال ۲۰۱۷ است. فلز پرداخت شده بر روی سقف و پایه از کتابخانه در برابر باران محافظت می‌کند، در حالی که روشنایی لامپ LED  روی قفسه ها به بازدید کنندگان نیمه شب اجازه می‌دهد تا کتابی که میخواهند را به راحتی انتخاب کنند. چشمان جغدی نیز روشن می‌شوند و با این کار عابران را دعوت می‌کند تا به ۴۰ کتاب درون این کتابخانه نگاهی بیاندازند. درب های پلکسی گلس در پشت سازه امکان دیدن نمای کاملی از محتوای این کتابخانه کوچک را به ما می‌دهد.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه کوچک ارزان آگاهی بخش

برنده جایزه انتخاب مردمی کتاب‌ های کرونیکل، ریچل مرداف و کلارک نکسن از اشویل در کارولینای شمالی، کیوسکی سبک وزن را با مواد سازگار با محیط‌ زیست طراحی کردند. این کتابخانه شامل صندلی نیز هست که به بازدید کنندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی به مطالعه بپردازند و این کتابخانه کوچک را به عنوان مرکز آگاهی بخشی معروف کنند.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه کوچک ارزان پنیر

کتابخانه کوچک پنیر که توانست نشان برتر را دریافت کند توسط شی تان ، کیان سان ، شیائوجینگ ژانگ و یان لی ازگوانگ‌ ژو چین طراحی شده است. این کتابخانه به صورت یک کمان فلزی بزرگ و زرد رنگ طراحی شده‌ است که به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد تا وارد آن شوند. برای کاهش وزن، روی سطح فلزی آن سوراخ‌ هایی ایجاد شده و نه تنها حس خیالی بودن را القا می کند بلکه شباهت بسیاری به پنیر گرد زرد دارد.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه کوچک ارزان چراغ برق

این کتابخانه کوچک دارای نشان برتر که توسط آندره هلستن نیسن از برلین طراحی شده‌ است، می‌تواند به زیر ساخت های موجود مانند چراغ برق و یا تابلوهای خیابان متصل شود. این کتابخانه با استفاده از فضاهای بلا استفاده در سطح شهر با جامعه تلفیق می شود.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه کوچک ارزان درخت دانش

می دانند که صفحات کتاب از چوب ساخته می شوند، طراحان ریو اتسوکا و لین ژیائو میخواهند این مفهوم را با ایجاد کتابخانه ایی که در آن افراد کتابها را مستقیما از درون یک درخت برمی دارند، بازدید کنندگان یادآوری کنند. در این پروژه که درخت دانش نام گرفته است، ژیائو و اتسوکا که که گروه دایره را شکل می‌دهند، “جایزه انتخاب مردمی” استوارت را بردند.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه کوچک ارزان تاشو

آرزوی فرستادن یک کتابخانه کوچک به هر جامعه‌ای که به آن نیاز دارد باعث شد تا لی رندبراک از فنلاند کتابخانه ای بسازد که می تواند به راحتی به تولید انبوه رسیده و به سراسر دنیا ارسال شود. این سبک مدرن و ساده اجازه می‌دهد تا کتابخانه به صورت تخت فرستاده شده و تنها با استفاده از یک چکش و پیچ گوشتی سرهم شود. این تفکر خلاقانه بود که باعث شد طراحی رندبراک به عنوان مقام دوم کتابهای کرونیکل انتخاب شود.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه کوچک ارزان تطبیق پذیر

سث تامسون از سان‌فرانسیسکو کتابخانه ای با قطعات متحرک طراحی کرد. قفسه‌ های کتابخانه می تواند برداشته شده و روی سطح یا روی پای خواننده به عنوان میزی برای مطالعه آسان‌تر قرار داده شود،  در حالی که درون آن فضای اضافی برای ایجاد قفسه ای دیگر و یا حتی برای آویزان کردن گیاهان فراهم شده است. جنس پلکسی گلس بودن به در این کتابخانه اجازه می‌دهد تا به تابلو اعلاناتی برای یادداشت تبدیل شود. ماهیت قابل تغییر بودن و تطبیق پذیری کتابخانه کوچک تامسون آن را برنده مقام دوم کرد.

ساخت کتابخانه های کوچک ارزان

کتابخانه کوچک ارزان لوله ای

این کتابخانه کوچک توسط گروه مزارع خیابان چهارم در کلمبوس اوهایو با طبقات قابل تنظیم ارتفاع برای تمام سنین، روشنایی دارای سنسور حرکتی و قفسه ای برای تنقلات طراحی شده است. این کتابخانه به شکل یک لوله بزرگ با انتهای باز است و به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد که وارد این سازه شده و در حین مطالعه بنشینند. این کتابخانه همچنین نقاشی ‌های دیواری هنرمندان محلی را در معرض دید بازدید کنندگان قرار می دهد و هم اکنون تبدیل به یک مرکز اجتماعی شده‌ است. این طرح برنده مقام سومی استوارت شد.

کتابخانه کوچک ارزان

برای طراحی یک کتابخانه کوچک آماده هستید؟

منبع : diynetwork.com