آموزش نحوه نصب پارکت روی پله

نصب پارکت روی پله

در این صفحه نحوه نصب پارکت روی پله را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد. شما با انجام 4 مرحله نصب پارکت روی پله را انجام خواهید داد.

نحوه نصب پارکت روی پله

نصب پارکت همانند تمام کفپوش ها شرایط سخت و خاص خود را دارد ولی اگر وقت و ابزار مناسب را داشته باشید، نصب آن نسبتاً آسان است. اگر ترجیح می دهید خودتان کار نصب پارکت را انجام دهید برای کمک از این راهنمای گام به گام استفاده کنید.

لینک پیشنهادی نوین خانه : نصب پارکت روی سرامیک

پله های خود را برای نصب پارکت روی آنها آماده کنید.

1. پارکت درست را انتخاب کنید

اولین قدم برای نصب پارکت روی پله انتخاب بهترین سبک است. بهتر است فقط ظاهر پارکت را در نظر نگیرید و به کاربردی بودن آن نیز توجه کنید. اگر مرتباً از پله ها بالا یا پایین می روید یا بچه کوچکی در خانه دارید، پارکتی لیز و لغزنده می تواند موجب دردسر شما شود.

2. به پارکت اجازه دهید تا با محیط نصب سازگار شود

برای این کار جعبه های پارکت را باز کرده و تخته ها را به صورت مشبک روی هم قرار دهید. این کار اجازه می دهد تا هوا از درون آن عبور کند تا پارکت بتواند با دما و رطوبت خانه شما سازگار شود. قبل از نصب پارکت روی پله باید حداقل 72 ساعت کفپوش خود را در محیط نصب قرار دهید. سازگاری پارکت با محیط نصب موجب می شود تا در آینده پارکت تاب پیدا نکند و منبسط یا منقبض نشود.

لینک پیشنهادی نوین خانه : نصب پارکت روی سیمان

نصب پارکت روی پله

3. کفپوش قدیمی، رنگ یا چسب موجود در سطح را بردارید

اگر قبلاً کف پله های خود را کفپوش کرده اید، آن را همراه با تمام لایه های زیرین بردارید. حتی اگر کفپوش وجود ندارد اما از کفپوش قبلی رنگ یا چسبی روی سطح باقی مانده است، این قسمت را برای نصب پارکت جدید خود روی پله کاملا تمیز کنید. اگر فرش یا موکتی را به زمین پیچ کرده اید می توانید به راحتی با استفاده از یک انبردست آنها را جدا کنید.

4- لبه اضافه پارکت را ببرید

احتمالا تخته های پارکت از سطح پله های شما بلندتر باشند. پس از اینکه پارکت روی پله نصب شد می توانید از نبشی برای ایجاد لبه استفاده کنید اما در حال حاضر به سطحی نیاز دارید که نصب پارکت روی پله را برای شما آسانتر کند. برای بریدن قسمت اضافی می توانید یا از اره مویی و یا از یک تکه تخته سه لا برای پر کردن فضا استفاده کنید.

نصب پارکت روی پله

لینک پیشنهادی نوین خانه : نصب پارکت لمینت چوبی

5. پله های خود را اندازه بگیرید و پارکت ها را برش دهید

 بهتر است قبل از شروع نصب پارکت های روی پله این قسمت ها را آماده کنید:

• تخته های کف پله ( روی پله، جایی که مردم خواهند ایستاد )

• تخته های پیشانی ( قطعه جلویی در سمت عمودی پله)

• ابزار لبه ( مانند نبشی که برای پوشاندن درز میان تخته های پارکت در قسمت بالایی و جلویی بکار می رود)

تخته های کف پله باید تا حد ممکن از سمت چپ به راست قرار بگیرند بنابراین درست اندازه گیری کردن بسیار اهمیت دارد. اکثر تخته های پارکت به طور کامل کف پله را پوشش نمی دهند بنابراین ممکن است لازم باشد تخته دیگری را نیز برش بزنید و زبانه و شیار را به هم بچسبانید تا کاملا در هم چفت شوند. لازم نیست که تخته های پارکت تمام سطح پله را پوشش دهند بلکه باید برای نبشی نیز کمی جا باقی بماند. برای قسمت جلویی پله مراحل نصب تقریباً یکسان است فقط اطمینان حاصل کنید که آنها کاملاً با پارکت کف همسو باشند و در صورت لزوم آنها را برش دهید. در آخر نبشی را به همان اندازه تخته های کف و پیشانی ببرید. اگر زاویه پله ها مانع از درست قرار گیری نبشی می شود می توانید در صورت لزوم لبه ها را کوتاه کنید.

لینک پیشنهادی نوین خانه : تعمیر پارکت باد کرده و علت فاصله بین پارکت ها

چگونه می توانیم پارکت ها را بر روی پله خانه نصب کنیم؟

1. پارکت کف پله را قرار دهید

اولین قسمت پارکت که باید نصب کنید قسمت کف پله است. با استفاده از چسب چوب مرغوب، پشت تخته هایی که قبلاً به هم متصل کرده اید کمی چسب بزنید. آن را با احتیاط بگذارید تا کاملا به پله قبل بچسبد و لبه زبانه پارکت به سمت خارج باشد.

2. قسمت پیشانی پله را نصب کنید

همانند قسمت قبل چسب چوب را روی تخته پیشانی پله بزنید و آن را در قسمت عمودی پله فشار دهید. لازم است که آن را برای چند دقیقه در محل خود محکم نگه دارید تا چسب بگیرد. همچنین می توانید با استفاده از میخ در قسمت بالایی پارکت آن را محکم کنید. نگران معلوم شدن میخ ها نباشید زیرا نبشی کاملا آنها را می پوشاند.

نصب پارکت روی پله

3. نبشی را در جای خود نصب کنید

برای نصب نبشی، روی کف پله را چسب بزنید ( نه روی خود نبشی!). در حالی که انتهای نبشی بر روی کفی پله قرار دارد، نبشی را در جای خود محکم فشار دهید سپس قسمت بالایی نبشی را در جای خود پیچ ​​کنید. قبل از آن نبشی را با یک نوار چسب شفاف بپوشانید زیرا از رویه پارکت محافظت می کند. با حدود بیست سانتی متر فاصله از مرکز نبشی، رول پلاک را بزنید و سپس پیچ های چوبی را وارد کنید. فعلاً نوار چسب را روی نبشی باقی بگذارید.

نصب پارکت روی پله

4. زمان کافی برای نصب پارکت در نظر بگیرید

نحوه نصب پارکت کاملاً به خود شما بستگی دارد. بسیاری از افراد ترجیح می دهند قبل از افزودن آخرین نبشی تمام تخته های قسمت کف و جلویی پله را نصب كنند در حالی كه دیگران ترجیح می دهند كه هر بار یك پله را تمام کنند. فرقی ندارد که کدام روش را در پی می گیرید فقط اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای نصب پارکت هر پله داشته باشید. اگر می خواهید پارکت شما طول عمر بیشتری داشته باشد بنابراین در نصب آن دقت کنید.  

لینک پیشنهادی نوین خانه : تعمیر پارکت چوبی

کار پله ها با نصب پارکت تمام شده است.

1. سوراخ های پیچ را بپوشانید

از پرکننده یا بتونه برای پوشاندن سوراخ های پیچ در نبشی پله ها استفاده کنید. با استفاده از لیسه پلاستیکی بتونه را به دقت روی سوراخ ها بزنید و پیچ ها را بپوشانید. پس از پر شدن می توانید نوار چسب روی نبشی را جدا کنید. بعد از حدود 20 دقیقه، از پارچه ای کمی مرطوب برای یکنواخت کردن سطح بتونه استفاده کنید (قبل از اینکه کاملا خشک شود).

2. پارکت را تمیز کنید

بلافاصله پس از اتمام کار پله ها به تمیزکاری نیاز دارند تا خاک و بتونه/ پرکننده اضافی را از سطح پارکتها پاک شوند. پاک کردن پرکننده پس از خشک شدن تقریباً غیرممکن است بنابراین سریع دست به کار شوید! از شر هرگونه بقایای اضافی مانند خاک اره خلاص شوید و در نهایت از دیدن راه پله جدید خود لذت ببرید.

نصب پارکت روی پله

3. یک شب به پارکت زمان دهید

باید حداقل به مدت 12 ساعت از استفاده از پله های خود خودداری کنید (اگرچه 24 ساعت بهتر است). این باعث می شود که پارکت ها جا بیفتد و چسبها محکم تر شوند. به همین دلیل است که پیشنهاد می کنیم کار نصب پارکت روی پله را از بالای پله ها به سمت پایین شروع کنید.

منبع : https://www.wikihow.com/